İzmir Arkeoloji Müzesi e-müze olacak

İzmir Arkeoloji Müzesi’nde “elektronik müze rehberi” dönemi başlıyor. İzmir Müze Müdürlüğü tarafından yürütülen ve “Sivil toplum hizmeti: AB-Türkiye kültürlerarası diyalog- kültür ve sanat ile müzeler hibe programı” kapsamında Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilen “Elektronik Müze Rehber Sistemi (E-Müze)” Projesi’nde sona yaklaşılıyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden verilen biygiye göre, proje kapsamında İzmir Arkeoloji Müzesi’ne kurulacak elektronik rehberlerin metinlerinin hazırlandı, ardından metin kayıtlarına başlandı. Proje, Ekim 2012’de tamamlanacak projeyle Müze’ye kazandırılacak ses ve görüntülü rehber sisteminden yetişkinler Türkçe, İngilizce ve Almanca dillerinde, çocuklar ve işitme engelliler ise Türkçe olarak yararlanabilecek.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, rehber sisteminin İzmir kültür turizmine ve özellikle İzmir Arkeoloji Müzesi’nin tanıtımına ve ziyaretçi sayısının artmasına önemli katkı sağlayacağını söyledi. Ediz, “Rehber sisteminin devreye girmesinin ardından projenin kapanış etkinliğinin Eylül 2012’de yapılması planlanıyor” dedi.

Bir cevap yazın