Omurilik yaralanmaları böbrek yetmezliğine yol açabilir

Türkiye Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Derneği’nin (TFTRD) düzenlediği etkinlikte hekimlere omurilik yaralanmaları ve sonuçlarına ilişkin bilgiler verildi. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi 20 Mayıs Amfisinde gerçekleştirilen toplantıda, omurilik yaralanmalarının böbrek yetmezliğine neden olabileceği dile getirildi.

TFTRD Nörojenik Mesane Çalışma Grubu’nun başkanlığını yürüten EÜ Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Akkoç, çalışma grubu üyelerinin konuşmacı olarak katıldığı ilk toplantının konusunu “Omurilik yaralanmalarında nörojenik mesane” olarak belirlendiğini söyledi. Prof. Dr. Akkoç, bu toplantıda omurilik yaralanmalı hastalardaki idrar sorunlarının tanı ve tedavisine yönelik yaklaşımların ele alındığını belirtti.

Toplantıda yapılan sunumlarda, omurilik yaralanmalı hastalarda mesane işlev bozukluğunun tedavi edilmemesi durumunda böbrek yetmezliğine yol açabileceği dile getirildi. Bu rahatsızlığın giderek kaliteli yaşam sürecini olumsuz etkilediği ve bu nedenle tedavi edilmesi gerektiği vurgulandı. Uzman hekimler, özellikle böbreklerin korunması için gerekli olan ilaç tedavileri ve bunların yetersiz kaldığı durumlarda uygulanan yöntemler konusunda fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimlerine bilgiler verdi. (Ege Ajans)

Bir cevap yazın