Ege Üniversitesi “10. Sağlık Halk Kongresi” düzenleyecek

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı tarafından “10. Halk Sağlığı Kongresi” düzenlenecek. 1-2 Mart 2012 tarihlerinde EÜ Tıp Fakültesi Muhittin Erel Amfisi’nde gerçekleştirilecek etkinlikte güncel sağlık sorunları ele alınacak, tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verilecek.

Her oturumu halkın katılıma açık olacak etkinliğin ilk gününde “Beslenmede Güncel Tartışmalar”, “Obezite ve Kanser”, “Tiroid ve Siz” ve “Stres ve Yaşam” konulu paneller düzenlenecek. 10. Halk Sağlığı Kongresinin ikinci gününde “Tuz ve Biz”, “Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar”, “Gıda ve Biz”, “Ağrı Kesiciler ve Biz” ve “Sigarayı Bırakma” konulu paneller gerçekleştirilecek.

Kongrede konusunda uzman akademisyenler tarafından izleyiciye bilgi aktarılırken, bazı bilimsel çalışmalarımızın sonuçları da sunulacak. Ayrıca, katılanların sorularına geniş yer ayrılarak bilgilerin pekişmesi ve anlaşılması sağlanacak. EÜ Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, halk sağlığı kongresine ilişkin bilgiler verirken şunları söyledi:

“Ülkemizde 2011 yılında yapılan çalışmalar son 10 yılda çocukluk yaşlarında daha belirgin olarak obezite sıklığının belirgin arttığını göstermektedir. Obezite yol açtığı şeker hastalığı, kalb damar hastalıkları, kanser, eklem hastalıkları gibi sonuçlarla tüm topluma yansıyan bireysel, sosyal, ekonomik yaygın etkileşimler oluşturan bir hastalıktır. Bu konu hem estetik, hem de var olan sağlık sorunları nedeniyle kişilerin gündemindedir. Hekimler açışından, yol açtığı sağlık sorunlarının var olan ve/veya olası bazen de çözümü zor sorunları nedeniyle gündemdedir. Bu yüzden hekimleri; olabildiğince erken tanı koymak, riskleri belirlemek, önceden tedbir almak ve tedavi etmek konusu ile yoğun olarak ilgilendirir. Ülkeler açısından ise, sağlık giderleri, verimlilik, yaşam kalitesinin artırılması beklentisi yönleriyle önemlidir. Obezite oluşumu temel olarak yaşam biçimi değişikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle beslenme ve güncel tartışmalar, obezlerde tat duyusundaki farklılıklar ve eğilimleriyle ilgili çalışma sonuçlarımız konu başlığı olarak seçilmiştir. Burada son zamanlarda popüler olan bazı diyetler tartışılacak ve doğru bilgiler aktarılacaktır. Ayrıca glüten ile ilgili bir beslenme bozukluğu olan Çölyak hastalığı da kongrede konu edilecektir.”

10. Sağlık Halk Kongresinin programı şöyle olacak:

1 Mart 2012 Perşembe

09:00-09:15 Açılış konuşması (Prof. Dr. Candeğer Yılmaz)
09:15-10:45 Panel: Beslenmede Güncel Yaklaşımlar
11:15-12:30 Panel: Obezite ve Kanser
13:30-14:30 Panel: Tiroid ve Siz
15:15-16:15 Panel: Stres ve Yaşam

2 Mart 2012 Perşembe

09:30-10:40 Panel: Tuz ve Biz
11:00-12:10 Panel: Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar
13:15-14:20 Panel: Gıdalar ve Biz
14:20-14:50 Panel: Ağrı Kesiciler ve Sindirim Sistemimiz
15:20-16:30 Panel: Sigarayı Bırakma
16:30 Kapanış ve EÜ Etnografya Müze Gezisi

(Ege Ajans)

Bir cevap yazın