Ana Sayfa Güncel Haberler Aliağa Merkez Camisi restore ediliyor

Aliağa Merkez Camisi restore ediliyor

Aliağa kent merkezinde yer alan ve ilçenin en eski yapısı olarak bilinen Merkez Camisi restorasyonunda sona gelindiği belirtildi. Birinci derece kültür varlığı olduğu için camide titizlikle yürütülen çalışmaların Şubat ayı sonuna kadar tamamlanmasının planlandığı dile getirildi.

Aliağa Belediyesi’nden verilen bilgiye göre, Merkez Camisi’nde restorasyon çalışması İzmir 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun izni ve denetimiye sürüyor. Projede vatandaşların isteği üzerine değişiklik yapıldı, camideki tuvaletlerin yeri doğudan kuzey batı yönüne alan proje çizildi.

Değişiklik öngören proje koruma kurulunun onayına sunuldu. Vatandaşların da çok istediği değişiklik, Aliağa Belediyesi’nin ısrarlı girişimleri sonucu koruma kurulu tarafından kabul edildi. Projede yapılan değişikliğin ardından tuvaletlerinin yapımına başlandı. Caminin çatısı yenilendi, kapı ve pencereleri ile iş ve dış duvarların yanı sıra bahçe duvarına kadar her köşesi elden geçirildi, minaresi onarıldı.

Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, restorasyonun son aşamaya gelmesinden mutlu olduklarını belirtti. Oğuz, “Çalışmaların büyük kısmı sona erdi. Uzun yıllardır yaşanan sıkıntıyı çözmek için yoğun çaba harcadık. Restorasyon süreci boyunca vatandaşlarımız, belediyemiz tarafından kurulan çadır mescitte ibadet etti. Camiyi kısa süre içinde ibadete açacağız.”
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments