Ana Sayfa Güncel Haberler Büyükşehir davasında dokuz tahliye

Büyükşehir davasında dokuz tahliye

İzmir Büyükşehir Belediyesine yönelik operasyona ilişkin davanın görüldüğü İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesince, dokuz kişinin serbest bırakılmalarına karar verdi. Mahkemece serbest bırakılan kişiler bulundukları cezaevlerinden tahliye edildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla İzmir Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince 2011 yılının Mayıs ve Kasım aylarında İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne iki ayrı operasyon düzenlenmişti. Operasyonlarda gözaltına alınan kişilerden 34’ü tutuklanmıştı.

İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik çete ve yolsuzluk operasyonuna ilişkin Özel Yetkili İzmir Cumhuriyet Savcısı’nın iddianamesini kabul etmişti. Özel Yetkili İzmir Cumhuriyet Savcısı Birol Cengi tarafından hazırlanan iddianameyle, biri kaçak durumda, 16’sı bürokrat, 30’u tutuklu, 83’ü tutuksuz olmak üzere toplam 130 sanık hakkında dva açılmıştı.

Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 250 ve 252’nci maddelerinden açılan davada, tutuklu ve şüphelilere “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak, örgüte bilerek isteyerek yardım etme, örgütün faaliyeti kapsamında çok sayıda ihaleye fesat karıştırma, ihalelerde baskı cebir tehdit uygulama, edimin ifasına fesat karıştırma, haksız menfaat temin etme, hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma, görevi kötüye kullanma, belgelerde sahtecilik, suçu ve suçluları gizleme” suçlaması getirilmişti.

İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, şüphelilerden İZULAŞ ve İZDENİZ Yönetim Kurulu Başkanı Zeliha Gül Şener, ESHOT Genel Müdür Yardımcısı Tufan Eker, Kültür Daire Başkanlığı çalışanları Tülay Tümay ve Cengiz Başkurt, Grand Plaza AŞ Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Vekili Işık Çelikoğlu, Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü görevlisi Pınar Çalışkan ile Genel-İş Sendikası 3 No’lu Şube üyeleri Necip Binici, Memiş Sarı ve Yakup Yıldırım’ın tahliye edimelerine karar verildi. İşlemleri tamamlanan dokuz kişi, bulundukları Bergama ve Buca cezaevlerinden tahliye oldu.

Zeliha Gül Şener, Işık Çelikoğlu, Pınar Çalışkan ile birlikte Bergama Cezaevinden tahliye edilen Kültür Müdürlüğü çalışanı Tülay Tümay’ı Aliağa’da ilk karşılayan Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz oldu. 66 gün tutuklu kalan Tümay, Aliağa’da İzmir- Çanakkale karayolu üzerindeki bir akaryakıt istasyonunda yakınlarıyla buluştu.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments