İzmir Körfezi ve kıyıları tasarlanacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, uzman isimlerden oluşan çekirdek bir kadroyla Körfez ve kıyıların tasarımı konusunda bir süredir kapalı devre çalışma yürütüldüğünü açıkladı. “Körfez tasarımı” adı verilen projede çoğu İzmirli olan Türkiye’nin önemli mimarlarıyla kentsel ve endüstriyel tasarımcılarını bir araya gelerek çalıştığı dile getirildi.

Projenin liderliğini yürüttüğü belirtilen Prof. Dr. İlhan Tekeli, uygulanacak Körfez tasarımı projesini üç aşamalı olarak öngördüklerini açıkladı. Prof. Dr. Tekeli, “Bunlardan birincisi, körfezde tanımladığımız 10 kıyı bölgesinin, çevre kalitesini artıracak şekilde tasarlanması. İkincisi, iç körfezin daha etkin ve bir gösteri mekanı olarak kullanılması. Üçüncü boyutta ise kentlilerin kıyıya inmeden denizle görsel olarak ilişki kurmasını geliştirecek kent terasları ya da balkonları tasarlamak olacak” diye konuştu.

Prof. Dr. İlhan Tekeli, kıyı tasarımı çalışmalarından önce, bu bölgeleri kullanan İzmirlilerle anket yapılarak söz konusu alanları nasıl değerlendirdikleri ve beklentileri konularında görüşleri alındığını söyledi. Prof. Dr. Tekeli, “Türkiye’de hep siyasetçilerin projeleri yapılır. Burada ise İzmir halkından gelen, katılımcıların olduğu bir proje var. Emrivaki bir proje değil! Bu çalışma, Türkiye açısından özgün bir deney, başka kentlerin de izleyeceği örnek bir model olacak. Buradaki başarılar, Türkiye’deki büyük kentlerin yönetimi ve tasarımında yeni adımlar atılmasını sağlayacak” dedi.

Bugüne kadar ağırlıklı olarak kentin alt yapı yatırımlarıyla uğraştıklarını ve bu sorunu çok büyük oranda aştıklarını kaydeden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Bu körfez İzmirlilerinden. Biz de körfezi ve çevresini, tüm hemşerilerimin gurur duyacağı şekilde yeniden tasarlayacağız” diye konuştu. Kocaoğlu, kent tarihinin önemli dönüm noktalarından biri olduğuna inandığını söylediği projeye katılan tüm mimar ve tasarımcılara teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın