Bornova Belediyesi’nden atık yağ toplama seferberliği

Bornova Belediyesi, su kaynaklarını kirleten atık yağların geri dönüşümünü sağlamak için proje başlattı. Projeyi Bornovalılar’a anlatacak belediye personelinin bilinçlenmesi için de dizüstü bilgisayar hediyeli atık yağ toplama yarışması düzenlendi.

Bitkisel atık yağların toplanması projesine halkın ilgisini artırmak amacıyla Bornova Belediyesi personeline yönelik bilgilendirme toplantıları düzenlendi. Belediyesi personeli, bu toplantılarda edindikleri bilgileri vatandaşlarla paylaşmaya , belirlenen noktalarda evlerde kızartma amaçlı kullanılan atık yağları toplamaya başladı.
Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, personelinin belirlenen noktalara daha çok atık yağ teslim ederek vatandaşlara örnek olması için yarışma başlattı. 2 Ocak 2012 günü başlayan 22 Mayıs 2012 gününe kadar sürecek yarışmada, toplama noktalarına en çok atık yağı getiren belediye personeline 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde dizüstü bilgisayar hediye edilecek.

Proje kapsamında merkez mahallelerde oturan yurttaşlar 253 52 67 numaralı telefonu, Altındağ, Çamdibi, Işıkkent, Pınarbaşı mahalleleri ve bağlı köylerde oturanlar ise 444 28 45 numaralı telefonu arayarak atık yağlarının evlerinden ücretsiz olarak alınmasını sağlayabilecek.

Proje kapsamında toplanan atık yağların lisanslı firmalar tarafından biyodizel ve biyoelektriğe dönüştürüleceğini söyleyen Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, “Böylece gelecek nesillere daha temiz, yaşanılabilir bir çevre bırakırken ekonomiye de katkı sağlanmış olacak” dedi. Prof. Dr. Sındır, Bornova Belediyesi ilçedeki muhtarlar arasında da dizüstü bilgisayar hediyeli atık yağ toplama yarışması düzenleyeceklerini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın