Yorgancılar: Üretim kapasitesini artırmaya öncelik verilmeli

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, ülkenin reel ekonomik gücünün en önemli unsuru olan sanayiciler için yeni yılın küresel ve ulusal ekonomik koşullardaki belirsizlikler nedeniyle stresli başladığını söyledi. Yorgancılar, hem bu stresin hem de ekonomideki olası yavaşlamanın azaltılması açısından yeni yılın yeni ekonomi politikası görüşüyle daha anlamlı hale geleceğini söyledi.

2012 yılının Türkiye ekonomisi açısından bir yeniden yapılanma ve atılım yılı olmasını dilediklerini, bunun da bir ülkenin gerçek ekonomik gücünü gösteren sanayi sektörüne yönelik kritik adımlarla mümkün olabileceğini vurgulayan Ender Yorgancılar, 2012 yılına ilişkin beklentilerini özetle şöyle sıraladı:

1. Doların düşmesine olanak verilmesi halinde sanayicilerin yoğun bir şekilde ithal girdiye yönelmesine engel olunmalı, döviz kurlarının mevcut düzeylerin altına inmesine izin verilmemelidir.

2. 2012 yılında beklenen süreç düşük büyüme, düşük enflasyon ve artan işsizlik ve yine yüksek cari açık şeklindedir. Türkiye’nin hedefi; yüksek büyüme, düşük işsizlik, düşük enflasyon ve makul cari açık şeklinde olmalıdır.

3. Yeni bir ekonomi politikası görüşü küresel yavaşlama ortamını fırsata dönüştürmeye yönelik olmalıdır. Bu ise gerek ülke içi gerekse küresel talebin hızlanacağı dönem için ilave üretim kapasitesi yaratılmasını, dolayısıyla yatırım ikliminin iyileştirilmesini gerektirmektedir.

4. 21 Aralık 2011 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Kayıt dışı ekonomiyle mücadele stratejisi eylem planı”nda öngörülenlerin önemine uygun olarak yerine getirilmesini beklemekteyiz.

5. Geçerli durum etkilerin sürecini tamamlamasının ve kamunun ilk çeyrekteki yüksek borç ödemelerini gerçekleştirmesinin ardından faiz ve enflasyonun yılın ikinci yarısında düşmesini bekliyoruz. Bu süreçte kamu bankaları aracılığıyla verilecek “yatırım kredisi faiz teşviki” oldukça işlevsel olacaktır.

6. Kamu altyapı yatırımlarıyla paralel olarak özel sektör reel yatırımlarının artırılması ve reel üretim iç bölgesinin harekete geçirilmesi, hem büyüme hızının öngörüldüğü düzeyde düşmemesine hem de işsizliğin fazla artmamasına olanak verecektir.

7. 2012 yılında çağdaş demokratik değerler ve etkin demokratik işleyiş açısından daha hızlı bir gelişmeye olanak verecek anayasa değişikliğinin yapılacak olması sanayicileri de heyecanlandırmaktadır.

8. 2012 yılında da toplum olarak en çok ihtiyacımız olan şey çok daha fazla çalışmak, çok daha fazla üretmek, çok daha fazla değer yaratmaktır. Türkiye’nin geleceğin değil yarının yıldızı olabilmesi doğru kamusal yönlendirme, yeterli çalışma azmi ve yüksek üretim düzeyiyle kısa sürece mümkün olabilecektir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın