Tasarım tarihi ve sanal tasarım konferansı düzenlenecek

Yaşar Üniversitesi 5T Türkiye Tasarım Tarihi Topluluğu Toplantıları’na bir yenisi eklenecek. “Yeni bir ilişki: Tasarım tarihi ve sanal tasarım müzesi” konulu konferans 17‐18 Mayıs 2012 tarihlerinde Yaşar Üniversitesi, Büyük Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek.

İki gün sürecek konferansta müze kavramı ve bilindiği sanılan müzecilik tarihi de gözden geçirilecek. Sanal müze kavramının ele alınacağı konferansta “ Sanal Türk Tasarım Müzesi’ni nasıl donatmalıyız?” sorusuna yanıt aranacak.

Konferansta “Tarih ve müze”, “Türkiye’de tasarım tarihi ve sanal tasarım müzeleri”, “Kişisel koleksiyonlar, koleksiyoncular ve onların sanal tasarım müzesi” konuları irdelenecek. Türkiye’de tasarım gelişiminin dönemselleştirileceği konferansta bildirileriyle yer almak isteyen katılımcıların özet sunumlarını 1 Şubat 2012 tarihine kadar göndermeleri gerekiyor.

Etkinlik düzenleme komitesi Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Tevfik Balcıoğlu’nun öncülüğünde üniversitenin öğretim üyelerinden oluşuyor. Etkinliğin danışmanları İstanbul Sanal Tasarım Müzesi’nden Burçak Madran ve Gamze Güven ile İzmirli koleksiyoncu – araştırmacı, Kent-Yaşam yazarı Aybala Yentürk.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın