Narlıdere turizminin analizi projesi sona erdi

Narlıdere Kaymakamlığı’nın, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) 2011 doğrudan faaliyet desteği kapsamında yürüttüğü “Narlıdere’de ekoturizm, sağlık turizmi ve kültür turizmi sektör analizi” projesi sona erdi. 21 Eylül 2011 tarihinde başlayan ve üç aylık sürede hazırlanan projeyle Narlıdere’nin turizm potansiyeli ortaya konuldu. Narlıdere Kaymakamı Osman Aslan Canbaba tarafından yürütülen projede, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü öğretim üyeleri ve Ege Ormancılık Araştırma Müdürlüğü’nden uzmanlar görev aldı.

Projeye göre, günümüzde Narlıdere ilçesinde turizm, sınırlı bir alanda termal turizm, günübirlik doğa yürüyüşleri ve soyut kültürel mirasa (Alevi kültürü) dayalı turizmle temsil ediliyor. Projede her üç turizm türünün Narlıdere’deki potansiyelleri arz, talep ve rekabet analizleri yapılarak belirlendi. İlçede ekoturizm, sağlık turizmi ve kültür turizminin kendi aralarında bütünleşmesi gerekliliği vurgulanan projeyle önerilen yatırım ve uygulamalarla şu hedeflere ulaşılacağı dile getirildi:

• Narlıdere, İzmir’in turizm sektöründe çeşitlendirme ve farklılaşma politikalarına katkı verecek, ilin rekabet şansını yükseltecek ve Türkiye turizminden aldığı payın artmasında rol oynayacaktır.
• Ekoturizm, sağlık turizmi ve kültür turizmi, ilçe ekonomisine canlılık getirecek, artan yatırımlar işsizliğin azalmasına yardımcı olacaktır.
• Planlı yatırımlar bölgedeki kontrolü sağlayacak, yasadışı yapılaşma ve gecekondu bölgesi gelişme riski azalacak, doğanın sürdürülebilir korunması sağlanacaktır.
• Ekoturizm, sağlık turizmi ve kültür turizminin gelişmesi yanında şu turizm türlerine de kapı açılacaktır: gençlik turizmi, üçüncü yaş turizmi, kamp turizmi, inanç turizmi.
• Narlıdere, ekoturizm, sağlık turizmi ve kültür turizminde tanınacak, ilçeye karşı farkındalık artacaktır.
• Ormanlardan planlı faydalanma sağlanacaktır.

Bir cevap yazın