Tire tarihi fotoğraflarda ölümsüzleşti

İzmir Üniversitesi, Tire Kültür, Sanat, Çevre ve Turizm Derneği ile İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği tarafından düzenlenen “İpek Yolu Üzerinde Tire” fotoğraf yarışması Tire tarihini ölümsüzleştiren kareler ile sona erdi.

Geleneksel el sanatları ve tarihi envanterinin web ortamına aktarılması ve 4 farklı dile çevrilmesi çalışmaları ile Tire’yi UNESCO’nun Dünya Tarih ve Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne hem tarihi eserler bakımından hem de geleneksel el sanatları açısından aday yapmayı hedefleyen İzmir Üniversitesi ve Tire Kültür, Sanat, Çevre ve Turizm Derneği’nin İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği’nin desteği ile düzenlediği “İpek Yolu Üzerinde Tire” fotoğraf yarışması sonuçlandı. İstanbul’dan Konya’ya, Bursa’dan Kastamonu ve Amasya’ya kadar Türkiye’nin dört bir yanından fotoğraf sanatçılarının Tire’de düzenlenen Foto-Safari’de çektiği fotoğraflar arasından yapılan değerlendirmede Erkan Kalenderli birinci, Cihan Karaca İkinci ve Bülent Suberk üçüncü oldu.

İzmir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, “İzmir Üniversitesi tarafından başlatılan proje ile Tire hakkında bilinen ancak detayları unutulan pek çok bilgi yeniden gün ışığına çıktı. İzmir Üniversitesi olarak bu tür projelere destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

600’den fazla eserin katıldığı yarışmada seçilen fotoğraflar, Tireli tarihçi Munis Armağan’ın aktardığı resmi arşiv bilgilerine dayanılarak hazırlanan Tire Tarih Kataloğunda yer alacak. Roma’da yapılacak Uluslararası İpek Yolu Bienali sırasında düzenlenecek olan İpek Yolu Üzerindeki Üniversitelerin Rektörleri Sempozyumu’nda da yarışma için çekilen fotoğrafların sunumunu gerçekleştirmek istediklerini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Meltem Öztürk, tarihinde 3 büyük dinin buluştuğu, eserleri ile eşsiz bir merkez olan Tire hakkında fotoğrafların, sözcüklerden daha fazla anlam ifade ettiğini söyledi.
20 kez okundu.

Bir cevap yazın