“En büyük sorumluluğumuz, gelecek nesiller”

Siemens, Capital ve Ekonomist Dergileri ile GfK Türkiye Araştırma Şirketi’nin düzenlediği “Sürdürülebilir Marka Şehir: İzmir” toplantısı yapıldı. Şehrin kamu, sanayi ve ticaret dünyasından önemli isimlerin bir araya geldiği toplantıda İzmir’in geleceği tartışıldı. Çevre ve dünya ekonomisine katkıda bulunan, enerjiyi verimli kullanan, ekolojik uyum ve yaşam kalitesinin artırılması için çalışan şehirlerin yaygınlaştırılmasını hedefleyen toplantıda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentin geleceğini şekillendirecek projeleri anlattı.

İzmir EXPO 2020 adaylığı çerçevesinde “Daha iyi bir dünya için yeni yollar ve herkes için sağlık” temasının önemine değinen Kocaoğlu; “İzmir’in bu hedefe çok daha çabuk ulaşacağına yürekten inanıyoruz. 2020 EXPO’sunun evsahibi kenti olarak, o altı ay boyunca, tüm dünyanın gündeminde olmak ve dünyadan toplayıp biriktirdiklerimizi yine ona dağıtmak istiyoruz. İzmir’in yerel yönetimi olarak, temel politikamızı ‘bugün İzmir’in ihtiyaçlarını karşılarken, geleceğin modern kentini yaratmak; geleceğin kentini yaratırken de geleceğin kaynaklarını bugünden tüketmemek’ olarak özetleyebiliriz. Çünkü biliyoruz ki, en büyük sorumluluğumuz gelecek nesillere karşı” dedi.

İzmir Valisi Cahit Kıraç ise yaptığı konuşmada, İzmir’in rüzgar, güneş, jeotermal, doğalgaz gibi yenilenebilir enerji kaynakları konusunda oldukça zengin bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, “Bunu bir fırsat olarak görüyoruz. Alt yapı olanakları, gelişen sanayisi ile kentimiz sürdürülebilir kalkınma modeline geçmek için önemli bir potansiyele sahip. Başta yerel yönetimler olmak üzere hepimize bu konuda önemli sorumluluklar düşüyor” diye konuştu. Siemens A.Ş CEO’su Hüseyin Gelis ise bu toplantının İzmir’in geleceğinde önemli bir kilometre taşı olacağını belirtti.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın