Gazilerimize Devlet Övünç Madalyası verildi

Terörle mücadele sırasında muhtelif dönemlerde şehit düşen asker ve polislerin yakınları ile gazilere, Bakanlar Kurulu’nca kararlaştırılan ve Cumhurbaşkanı tarafından uygun görülen Devlet Övünç Madalyası verildi. 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu ile şehit yakınları ve gaziler katıldı. Saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın ardından İzmir Valiliği, Ege Ordu ve Garnizon Komutanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehit ve gazi dernekleri Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Muharip Gaziler Derneği Başkanı, Kıbrıs Barış Harekatı Gazisi Emekli Albay Mehmet Gökmen, törende yaptığı konuşmada “Gazilik Türk vatanseverliğinin, Türk kahramanlığının, Türk fedakarlığının yaşayan destanıdır. Gazi ise bu destanı yazan kahramanın adıdır” dedi. “Çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak ancak tarih bilinci ile mümkün” diye konuşan Mehmet Gökmen sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her ne şekilde olursa olsun, kutsal vatan topraklarını hedef alacak güçler, kahraman ordumuzun, emniyet güçlerimizin ve vatansever Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşlarının mücadele azmi ve kararlılığı karşısında yok olmaya mahkumdur. Dünyanın en temiz kalpli, en cesur gazileri olarak dün olduğu gibi bugün de aynı ruhla Türkiye Cumhuriyeti’nin mukaddes vatan topraklarını sonsuza kadar muhafaza ve müdafaa etmek için, canını gözünü kırpmadan vermek üzere her zaman verilecek göreve hazır olduğumuzun bilinmesini isteriz”.

Törende, polis memuru malul gazi Sacit Kaskatı ve Şehit Jandarma Uzman Çavuş Bünyamin Özcan’ın devlet ödünç madalyasını İzmir Valisi Cahit Kıraç verdi. 2009 yılında Mardin’in Nusaybin ilçesinde şehit düşen Bünyamin Özcan’ın devlet övünç madalyasını Buca Ümit Başaran İlköğretim Okulu’nda okuyan 8 yaşındaki oğlu Musa Özcan aldı. Polis memuru malul gazi Hüseyin Kılıçarslan ve Ergin Kılıçaslan’a devlet övünç madalyasını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu verdi. Jandarma Kıdemli Başçavuş Gazi Hamdi Ergün Çetin ve Beşir Zeytin’e ise övünç madalyası, Ege Ordu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Atay tarafından takdim edildi. Tören sırasınca İzmir Körfezi’nde Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı gemiler gösteri yaptı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın