Ana Sayfa Güncel Haberler Gazilerin “geçim savaşı” bitmek bilmiyor

Gazilerin “geçim savaşı” bitmek bilmiyor

Kore ve Kıbrıs’taki savaşlarda büyük fedakarlıklar gösteren gazilerimiz, şimdi adına “geçim” denen baş edemedikleri bir savaşın içinde çırpınıyor. Yurtdışındaki eşdeğerleri binlerce dolar maaş alırken, onlar bir ekmeğin hesabını yapıyor.

Gaziler Haftası nedeniyle özel bir çalışma yürüten Gaziemir Belediyesi ekipleri, ilçede sadece gazi maaşıyla geçinmeye çalışan iki gaziyi tespit ederek, ihtiyaçlarının giderilmesi için seferber oldu. Belediye görevlileri ilk olarak Sosyal Konutlar’da kiralık bir evde yaşayan 81 yaşındaki Kore Gazisi Mükerrem Baritugan ve eşi Kadriye Hanım’ı ziyaret etti.

Madalyalarını gururla gösteren Mükerrem Baritugan, Koreliler’in Türklere karşı hala büyük minnet beslediğini söyleyerek, savaşa katılan diğer ülkelerin gazilerinin 2’şer bin dolar maaş aldıklarını, Türkiye’de ise 600 TL verildiğini ifade etti. Gaziemir Gıda Bankası Yardımlaşma Derneği’nden gıda yardımı alan Baritugan çifti için belediye ekipleri de ihtiyaç listesi hazırladı. İlk etapta, yaşlı çiftin evindeki kullanılmaz duruma gelen eşyalar değiştirildi, sağlık kontrolü için belediye doktoru görevlendirildi.

Aktepe Mahallesi’nde, inşaatı tamamlanmamış, elektriği, suyu, mutfağı olmayan bir evde yaşayan Kıbrıs Gazisi Abdülkadir Ünal ise oldukça dertli. Biri işsiz diğeri asgari ücretle çalışan iki oğlu, şeker hastası eşi ve 9 yaşındaki torunu ile yaşam mücadelesi verdiklerini anlatan Ünal, kiradan kurtulmak istediğini söyledi. Dizlerinden rahatsız olan 57 yaşındaki Ünal, aylık 400 TL olan gazi maaşını üç ayda bir aldığını belirterek, “Devletimiz bize gazi maaşı bağladı ama bir madalya bile verilmedi. 35 yıldır Kıbrıs gazilerine bir madalya çok görüldü” dedi.

Kullanma suyunu traktörle getirten, içme suyunu konu komşudan bidonlarla taşıyan Abdülkadir Ünal, babasından kalan bir yeri olduğunu ancak üzerine ev yapacak ekonomik gücü olmadığını belirterek, hayırseverlerden yardım istedi. Gaziemir Belediyesi ekipleri, öncelikle Ünal çiftinin küçük torunlarının okul ihtiyaçlarını karşıladı, evin diğer ihtiyaçları belirleyerek temini için çalışma başlattı.

Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, gazilerimizin yaşadığı sıkıntılara karşı toplum olarak duyarlılık göstermemiz gerektiğini söyledi. Şenol, “Şehit ve gazilerimize borcumuzu ne yapsak ödeyemeyiz. Şehitlerimizin aileleri ile gazilerimiz, en önem vermemiz gereken emanetlerimizdir. Tüm imkanlarımızı güç koşullarda yaşamını sürdürmeye çalışan gazilerimiz için seferber ettik” diye konuştu.
RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments