Binali Yıldırım: İhracatla ulaşım etle tırnak gibi

Ege İhracatçı Birlikleri’ni ziyaret eden Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 2023 yılı ile ilgili en somut hedeflerin ilk olarak Türk ihracat dünyası tarafından konulduğunu söyledi. Yıldırım, “2023 hedefleri ve vizyonunu Türkiye gündemine taşıyan kuruluşların başında ihracatçılar geliyor. İlk defa 500 milyar dolar ihracat hedefini telaffuz edip bunu Türkiye’nin 2023 hedefleri arasında önemli bir hedef olarak yer almasını sağlayan ihracatçılara biz teşekkür ediyoruz” dedi.

İhracatın ulaşımla etle tırnak gibi olduğunu vurgulayan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Ne kadar gelişmiş bir ulaşım, iletişim altyapınız varsa ihracattaki küresel rekabet şansınızı o kadar arttırmanız mümkün. Başka faktörler olmakla birlikte ulaşım, lojistik, ihracatın en önemli unsurlarından bir tanesi olarak önümüze çıkıyor” diye konuştu. Yıldırım, ihracatçılara övgüler sıraladığı sözlerini şöyle sürdürdü:

“İhracat önümüzdeki yıllarda bilhassa cari açık problemi olan Türkiye için daha da önem kazanıyor. İhracatı arttırmaya vesile olacak her türlü yan etkenleri, ortadan olumsuzlukları kaldırmak ve ihracatçının önünü açmak bizim için öncelikli görevler arasında yer alacaktır. Bu bakımdan da beraber yakın çalışma mecburiyeti var. İhracatçılarımızın gözü kulağı, adeta atan kalpleri gibi olacağız, üzerimize düşen görevlerimizi yapacağız. Ondan sonrası size bağlı, sizler satacaksınız, ülkemizin zenginliğine zenginlik katacaksınız. ”

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu da 61. Hükümet’te Ulaştırma Bakanlığı görevini üstlenen Binali Yıldırım’dan beklentilerinin yeni dönemde daha fazla olduğunu söyledi. Türkmenoğlu, Bakan Yıldırım’a Ege Bölgesi ve İzmir ihracatı ile ilgili önerilerini ve önceliklerini içeren bir dosya verdi. Mustafa Türkmenoğlu, ziyareti anısına Yıldırım’a ebru sanatı uygulanmış doğaltaşla oluşturulan plaket sundu.

Bir cevap yazın