Yorgancılar: Demir fiyatlarındaki artış spekülatif

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, inşaatta en önemli girdilerden biri olan demir fiyatlarında yüzde 45’e yaklaşan fiyat artışlarının sektörü ümitsizliğe ittiğini söyledi. Yorgancılar, geçen yıl Temmuz ayında tonu 1000 lira dolayında olan inşaat demirinin bu yıl Temmuz ayında 1490 liradan satıldığına dikkat çekti.

Demirin, inşaat sektörünün en önemli girdilerinden ve maliyet kalemlerinden birini oluşturduğunu belirten Yorgancılar, “Demir fiyatlarındaki artış, Türkiye ekonomisinin büyümesinde, diğer sektörleri de harekete geçirerek işsizliğin azaltılmasında büyük payı olan inşaat sektöründe gelecek açısından ümitsizliğe neden oluyor” dedi.

Demirdeki fiyat artışlarına döviz kurlarındaki yükselişin gerekçe gösterildiğini anlatan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Söz konusu dönemde dolardaki artışın yüzde 7 olduğunu anımsattı. Demir fiyatlarının spekülatif artış gösterdiğini belirten Yorgancılar, “İnşaat sektörünün önünün açılabilmesi için demir fiyatlarının serbest piyasa koşulları içinde makul oranlara düşürülmesi gerekiyor” görüşünü dile getirdi.
38 kez okundu.

Bir cevap yazın