İzmirli satrançcı Betül Cemre Yıldız sekizinci kez şampiyon

İzmirli Uluslararası Usta (WIM) satrançcı Betül Cemre Yıldız, Konya’da yapılan 2010 – 2011 Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası’nda Türkiye Şampiyonu oldu. Betül Cemre Yıldız, Türkiye şampiyonluğu kupasını sekizinci kez İzmir’e kazandırdı.

Türkiye Satranç Federasyonu’nca düzenlenen 2010 – 2011 Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası 10 – 18 Temmuz 2011 tarihleri arasında Konya’da gerçekleştirildi. Arzum Elektrikli Ev Aletleri’nin desteklediği, Hilton Garden Inn Otel / Konya’da gerçekleşen turnuva çekişmeli karşılaşmalara sahne oldu.

Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası’ nda son iki tura girilirken WIM Betül Cemre Yıldız yedinci turda karşılaştığı Burcu Şaşmazel’e karşı galip gelerek 6,5 puan ile liderliğini sürdürdü. Sekizinci turda WCM Emel Kaya’ ya karşı galip gelen Yıldız, şampiyonluk için büyük bir avantaj yakaladı.

Şampiyonanın son turunda rakibi Ebru Kaplan ile berabere kalarak 7,5 puana ulaşan WIM Betül Cemre Yıldız şampiyon oldu. Zirvenin ardındaki sıralamanın averajla belirlendiği şampiyonada Kardelen Cemhan ikinci, WCM Selen Sop üçüncülüğü elde etti.

Türkiye Şampiyonluğu kupasını sekizinci kez İzmir’e kazandıran Betül Cemre Yıldız, 2012 yılında İstanbul’da yapılacak Satranç Olimpiyatları’na hazırlanıyor. Dünyanın bir çok ülkesinde düzenlenen satranç turnuvalarına katılan Betül Cemre Yıldız, dünyanın en prestijli turnuvası olarak tanımlanan ve dünyada oniki kişinin katıldığı Grandprix’de Türkiye adına yarışmak üzere Çin, Rusya, Ukrayna ve Ermenistan’a gidecek.

Betül Cemre Yıldız’ın başarıları

16 Mayıs 1989 yılında Adapazarın’da doğan, 11 yaşında milli sporcu olma başarısını gösteren Betül Cemre Yıldız, 13 yaşında Bayan Fide Ustası (Woman FIDE Master – WFM), 14 yaşında Bayan Uluslararası Usta (Woman International Master – WIM) ünvanını elde etti. 18 yaşında olimpiyatlarda en fazla oynayan oyuncu oldu. Yaş guruplarında yedi kez hiç yenilmeden Türkiye şampiyonu olan Betül Cemre Yıldız, 2007 yılında 18 Yaş Bayanlar Şampiyonası’nda dünya üçüncüsü oldu.

Lise öğrenimini satranç başarılarından dolayı tam burslu olarak İzmir Özel Çamlaraltı Koleji’nde tamamlayan İzmirli WIM Betül Cemre Yıldız, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006 yıllarında beş kez, üst üste ve yenilmeden Türkiye Bayanlar Satranç Şampiyonluğu’nu elde etti. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Açıköğretim Fakültesi İktisat Bölümü’nün her ikisinde birden öğrenim gören Yıldız, okullarına öncelik verdiği 2007 yılında üçüncülük, 2008 yılında da ikincilik kürsüsünde yerini aldı.

Betül Cemre Yıldız, Türkiye Satranç Federasyonu’nca Konya’da düzenlenen 2009, 2010 ve 2011 Türkiye Bayanlar Satranç Şampiyonalarında üst üste, hiç yenilmeden altıncı, yedinci ve sekizinci şampiyonluklarını elde etti. 22 yaşındaki Betül Cemre Yıldız, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdi, Stajyer Avukatlık yapan Yıldız, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü’nde öğrenim görüyor.

Balçova’da kendi adına satranç merkezi açan Betül Cemre Yıldız, annesi Asuman Yıldız, babası Hüseyin Yıldız ve ağabeyleri Emre ve Emrah Yıldız ile birlikte satranç antrenörü olarak yeni şampiyonlar yetiştirmek üzere yoğun kurs etkinliklerini sürdürüyor.
42 kez okundu.

Bir cevap yazın