Srebrenica katliamı anısına Konak’ta sergiGazeteci Vecdi Altay’ın Srebrenica katliamının 16. yılı anısına düzenlediği “Neden? Zaşto? Why?” adlı fotoğraf sergisi ve konferansı Konak Belediyesi tarafından Prof. Dr. Türkan Saylan Alsancak Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Srebrenica’dan ve Potoçari Anıt Mezarlığı’ndan çarpıcı karelerin yer aldığı 40 tablo, 70 fotoğraf ve iki objenin yer aldığı sergi 18 Temmuz’a kadar gezilebilecek.

Serginin açılışında konuşan Vecdi Altay, yakın tarihimizin en büyük katliamının Bosna Hersek-Srebrenica’da yaşandığını anımsatarak “soykırım” olarak tanımlanan katliamın üzerinden 16 yıl geçtiğini anlattı. 11 Temmuz 1995 tarihinin “insanlığın insan olma imtihanını kaybettiği tarih” olduğunu söyleyen Altay, “Bu tarih, insan hakları ve küresel barışçı kuruluşların maskelerinin düştüğü tarihtir. Ve bu tarih, BM, AB ve daha birçok kuruluşun bittiği tarihtir” diye konuştu.

1300 gün süren savaşta, 300 binden fazla insanın öldürüldüğünü, 150 bin kişi gazi oldunu ve yaralandığını anlatan Vecdi Altay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her gün ortalama 329 bomba şehri vurdu. Bosna’da yasayan Boşnak, Sırp, Hırvat çocuk nüfusunun yarısı öldü, yaralandı, evinden sürüldü ya da başka sebeplerle direk savaştan etkilendi. Sadece Srebrenica’da 11 Temmuz 1995 tarihinde Sırplar tarafından yapılan kıyımda 8 bin 372 silahsız Boşnak erkeği katledildi. 2011 yılına kadar, toplu mezarlardan cesetlerin 3 bin 749’u çıkarıldı. 1991’den bu yana 4 milyon kişi mecburen yer değiştirmek zorunda kaldı, evini terk etti. Sistematik olarak savaş boyunca 20 binden fazla Boşnak kadınına ve kızına Sırp güçleri tarafından tecavüz edildi. Daha ne söylenebilir ki?”

Sergi Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm, Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, Karşıyaka eski belediye başkanı Cihat Türsen, Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti Konsolosu Mustafa Evran, Boşnak vatandaşlar ve çok sayıda konuğun katıldığı törenle açıldı. Altay, sergiyi açarken fotoğraf desteğinde bulunanlara, İzmir Bosna-Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği’ne, Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan’a teşekkür ederek, bundan sonra böyle savaş ve acılar yaşanmaması dileğinde bulundu.

Bir cevap yazın