Tuzdan kaçan, baharata yöneldi

“Sağlıklı Yaşam” olgusu öne çıktıkça bilinçli tüketicilerin fazla olduğu gelişmiş ülkelerde tuz tüketimi düşüyor, baharat tüketimi artıyor. Özellikle fesleğen, kekik, biberiye gibi baharatların kullanımı son yıllarda yüzde 25-30 oranında yükseldi. Ege Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Tarakçıoğlu, önümüzdeki yıllarda bu değişimin baharat lehine daha da artmasını beklediklerini söyledi.

Ege Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Tarakçıoğlu, 3-6 Nisan 2011 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri’nde Amerikan Baharat Tüccarları Birliği’nin (ASTA) Yıllık Toplantısı ve Genel Kurulu’na katıldı. Tarakçıoğlu, “ABD’de sağlıklı yaşam konusu oldukça güncel bir konu ve tüketiciler tarafından büyük önem veriliyor. Doktorların sağlıklı yaşam için tuzdan uzak durulması tavsiyesi çok etkili olmuş. 2010 yılında ABD’de tuz tüketimi ciddi oranda düşmüş, buna karşılık baharat tüketimi yüzde 30 seviyesinde artmış, önümüzdeki yıllarda bu değişimin baharat lehine sürmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Toplantılarda Amerika Birleşik Devletleri’nde 16-34 yaş arası genç neslin gurme diyebileceğimiz bir beslenme tarzına yöneldiğinin vurgulandığını anlatan Tarakçıoğlu, ABD’de yemek pişirme tekniklerinin yeniden şekillendiğini, doğal ve lezzetli ürünler olan baharatların yeni yemek pişirme tekniklerinde çok yoğun kullanıldığını kaydetti.
24 kez okundu.

Bir cevap yazın