Kurtuluş mücadelesi bu parkta

Güzelbahçe Belediyesi, İzmir’de ilk kez içinde kurulan rölyeflerle ulusal kurtuluş mücadelesinin anlatıldığı Tabaoğlu Parkı’nı tamamladı. Park 19 Mayıs’ta törenle açılacak.

Maltepe mahallesindeki Tabaoğlu meydanı, yeni bir yüze kavuştu. Güzelbahçe Belediyesi, meydanda yaptığı düzenlemeyle rölyeflerle Kurtuluş Savaşı destanının anlatıldığı bir park oluşturdu. 3.5 metre yüksekliğindeki Atatürk heykelinin etrafına yapılan 6 adet rölyefin 4’ünde ulusal kurtuluş mücadelesi yer alıyor.

İki rölyefte ise İzmir ve Güzelbahçe’nin simgeleri bulunuyor. Kurtuluş Savaşı’nın izlerini taşıyan Tabaoğlu Parkı’nın bu anlamda İzmir’de bir ilk olma özelliği taşıdığını belirten Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, “Güzelbahçe, geçmişi geleceğe taşıyan açık müze olma yolunda hızla ilerliyor. Bunun ilk örneği Tabaoğlu parkıdır. Biz bu parkı yaparken, büyük bir heyecan duyduk. Çünkü 19 Mayıs ruhuyla Güzelbahçe ruhunu görselliğe döktük. Park içinde kurulan rölyeflerle ulusal mücadelemizin değerlerini ilçemizi ziyarete gelenlere anlatmak istedik. Buraya gelen ve bu izleri gören vatandaşlarımız, deniz kenarında keyifle dinlenirken aynı zamanda milli mücadele ruhunu yüreklerinde hissedecek” diye konuştu.

Bir cevap yazın