“Anadolu’nun Gözyaşları” buluşması

Karabağlar Belediyesi’nin düzenlediği “Anadolu’nun Gözyaşları” isimli programda binlerce yıllık dünya tarihini bağrında saklayan Anadolu’nun, kalbinde yaşanan tarih yağmasına dikkat çekildi. Ülkemizden, yurt dışına kaçırılan eserlerin yer aldığı fotoğraf sergisi ise büyük ilgi gördü.

Çalıkuşu Kongre ve Sergi Salonu’nda düzenlenen programda, Araştırmacı-Yazar Yaşar Yılmaz, bugüne binlerce eserin yurtdışına çıkarıldığını söyledi. Anadolu coğrafyasından değişik tarihlerde yurt dışına kaçırılan tarihi eserlerin izini sürdüğünü belirten Yılmaz, 2 yıllık inceleme sonucunda 70 bin eser tespit ettiğini belirtti. Çalışmalarını görsel sunumla katılımcılara aktaran Yılmaz, “Tarihi köklerimize sahip çıkmak için toplumsal bir bilinçlenme şart. Çünkü tarih yağmacılarla dolu. Geçmişimiz yağmalanmış, yağmalanıyor” dedi.

Anadolu uygarlıklarına ait tarihi eserlerin ABD, İngiltere, Almanya, Fransa başta olmak üzere birçok ülkede müzelerde sergilendiğine dikkat çeken Yılmaz, bu şekilde 118 ülkenin bir diğerinin topraklarında var olan antik kentlerden eser yağmaladığını vurguladı.

Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz Üzün’ün ev sahipliğinde gerçekleşen programda aynı zamanda yurt dışına kaçırılan eserlerin yer aldığı fotoğraf sergisi açıldı. Tarihi eser kaçakçılığına dikkat çekmek için düzenlenen sergideki, 25 eser, 22 Mart Salı gününe kadar sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Bir cevap yazın