Abakan adı 1749 ve 1780/1 sokakta ölümsüzleşti

Karşıyaka Belediyesi, ilçeye ve İzmir’e emek verenleri unutmuyor. Onları yaşatmak için sokaklara ve parklara isimlerini veriyor. Eğitim camiasına büyük hizmetler veren Karşıyaka Lisesi’nin emekli matematik öğretmeni 91 yaşındaki Hasan Tahsin Abakan’ın adı 1749 sokak ve devamı olan 1780/1 sokakta ölümsüzleşti.
Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, “Yetiştirdiği öğrencilerle yaptıklarıyla Karşıyaka’ya hizmet eden emeği geçen bir bilgedir Hasan Tahsin Abakan. Sizin gibi bilge çınarlara ihtiyacımız var. Söyledikleriyle bize yol gösteren insanlara her zaman ihtiyacımız olacak” diye konuştu.
Hasan Tahsin Abakan da duygularını ifade ettiği konuşmasında, “Göstermiş olduğunuz sevgi, saygı ömrümün Karşıyaka’da boşuna geçmediğini gösteriyor. Ben bu zahmeti, bu vefakârlığı Karşıyaka Lisesi öğretmenleri adına kabul ediyorum” dedi.
Abakan’ın anılarını ve biyografisini eşi Zuhal İzmirli ile birlikte kaleme alan Yücel İzmirli de törende kısa bir konuşma yaptı. İzmirli, unutulmaz eğitimcinin sürekli kendini yenileyen ve paylaşan bilge bir öğretmen olduğunu anlattı.
Sancar Maruflu’nun adı da 17 Mart 2011 Perşembe günü 1740 sokağa törenle verilecek.

Bir cevap yazın