Yeni yılda sağlıklı yaşam sözleşmesi

Geçtiğimiz yıl ekonomik sıkıntılarla uğraştık. Önümüzdeki günlerin de ekonomik olarak zor geçeceği düşünülmektedir. Ekonomik zorlukların yanında şimdi bir de, birlik ve beraberliğimizi tehdit eden günleri yaşıyoruz. Bu sıkıntıyı da aşacağımızdan hiç bir endişem yok. Sizlerin de umudunuzu yitirmemenizi tavsiye ederim. Bu güzel topraklarda yaşamanın bedeli biraz ağır olsa da, yaşanan her sıkıntıya değeceğini düşünüyorum. Yeter ki sağlıklı kalalım. Sağlıklı olduğumuzda aşamayacağımız hiçbir sorun yoktur.
2010 yılı için sağlıklı yaşam önerilerim şunlardır:??Lütfen, önümüzdeki yıl için sağlıklı yaşam konusunda alacağınız kararları bir yere yazın. Bu yazdıklarınızı ayda bir okumanızı tavsiye ederim. Bu yazı sizin “sağlıklı yaşam sözleşmeniz” olacaktır. Aşağıdaki maddelerin her biri işte, bu sağlıklı yaşam sözleşmeniz içine katabileceğiniz konulardır:??1- Bu satırları okurken hala domuz gribi aşısı yaptırmadıysanız, bir kez daha düşünün. Hastalık ciddi ve ağır seyrettiğinden, başta Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası Tıp Birlikleri olmak üzere, Başkanvekilliğini yaptığım Avrupa Acil Tıp Birliği, özellikle risk gruplarının mutlaka aşılanması gerektiğini bildirmektedir.

2- Yılda bir kez genel sağlık kontrolünden geçmeyi unutmayın. Hiçbir yakınmanız olmasa da bu kontrolleri mutlaka yaptırın.Kanser, koroner kalp hastalıkları, diabet gibi kronik hastalıklar genel kontrol sayesinde erken tanınabilir. Erken tanı ile tedavi şansı çok daha yüksektir. 

3- Sigarayı hala bırakamadıysanız 2010 yılının iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Bir gün belirleyin. Eşinizin, çocuklarınızın veya annenizin doğum günü.

4- Yılın başında kilonuzu, beden kitle indeksinizi, göbek çevrenizi ölçün ve yazın. Kendinize “hedef değerler” belirleyin. Beden kitle indeksini (BKI) şu şekilde ?hesaplayabilirsiniz: Kilonuz/Boy². Örneğin 85 kg. ağırlığında ve 1.70 m. boyunda bir kişinin BKI’i 85 / (1.70 x 1.70) = 29’dur. BKI, 25-30 arasında olanlar kilolu, 30-40 arası olanlar obes olarak kabul edilmektedir. Amacımız, BKI’ni 25 altında tutmak olmalıdır. Göbek çevresinin de erkeklerde 94, kadınlarda 80 cm. altında olmasını ?önermekteyiz. ?
5- Günde en az 2 litre su içmelisiniz. Bu miktar yaz aylarında 3 litre olmalıdır.?
6- Yağlı,tuzlu,tatlı,şekerli ve unlu gıdaları iyice azaltın.Kolalı içecekleri kaldırın..?
7- Haftada en az beş gün spor yapın. En ideal spor , yaparken zevk aldığınız, size keyif veren bir egzersizdir. Arabanızı daha uzağa parkedin. Otobüsten iki durak önce inin. Asansör yerine merdivenleri kullanın.?
8- Birlikte olmaktan zevk aldığınız, sizi mutlu eden ve güldüren insanlarla vakit geçirin.?
9- Yukarıda bahsettiğim konularda ayrıntılı bilgilere ve güncel sağlık konularına kendi hazırladığım www.ulkumenrodoplu.com sayfasından ulaşabilirsiniz. Ayrıca, ulkumenrodoplu-subscribe@yahoogroups.com adresine mail atarak, tarafımdan kurulan yazışma grubuna üye olabilirsiniz. Böylece, güncel sağlık konularından haberdar olabilirsiniz.??Sağlık, sevgi ve huzur dolu bir yeni yıl dilerim…

Bir cevap yazın