Ölüye makyaj, eski evlere yeşil örtü!

Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan eski yapıları çevreleyen koruma perdelerini begonvil ve sarmaşıklar ile süsleyerek kötü görüntüyü ortadan kaldırmaya başladıklarını belirtti. Araç ve yaya trafiğinin yoğun olduğu cadde üzerlerinde bulunan tarihi binaların önüne ve çevresine; begonvil, morsalkım ve hedera sarmaşığı gibi bitkilerin dikildiğini belirten Başkan Tartan, uygulamanın vatandaşlar tarafından beğenildiğini söyledi. Tartan, “Alsancak bölgesinde başlattığımız çalışmayı kenti içindeki perde yapılan tüm binalarda uygulayacağız. Bir süre sonra kötü görüntüler vatandaşları rahatsız etmeyecek. Yasalar çerçevesinde Belediye olarak ancak bu müdahaleyi yapabiliyoruz. Çünkü eski yapıların sahiplerine ulaşmak çok zor. Şahıslara ait mülkler oldukları için başka bir işlem de yapılamıyor” dedi.

Eski yapıların önünü kapatan benzer uygulamaların sakıncalarını daha önce yazmıştım. Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, Basmane çevresinde bulunan yıkılmak üzere olan eski yapıları henüz görmedi. Safranbolu, Beypazarı ve Hamamönü’nde yüzlerce yapının nasıl korunduğunu bir an önce araştırması gerekiyor.

Yasalar belediyelere bu konuda binaları koruyacak yetkileri vermiş durumda. Belediyelerin emlak vergisi aldığı eski yapıların sahiplerine ulaşılması gerçekten zor mu? Bölgede ekonomik durumu iyi olduğu halde sahip oldukları yapılara çivi çakmayan bir çok insan var.

Hızla yok olan eski mimarinin önüne sarmaşık veya rengârenk begonvil, morsalkım sardırmak ölüye makyaj yapmaktan başka bir şey değildir. Eski yapıların önünü panolar veya sarmaşıklarla kapatıp, “görüntü kirliliğini önledik” demek, tarihi İzmir evlerini vicdanlardan kaçırıp yok oluşuna davetiye çıkarmaktır.

Eski İzmir evlerinin önünü sarmaşıklarla kapatmak binaların yok oluşuna davetiye çıkarmaktır. Basmane’de sahiplerince korunmuş eski İzmir evini süsleyen sarmaşıklara söyleyecek sözüm yok.
5 kez okundu.

Bir cevap yazın