Yeni dönemin şifreleri

AKP’de yeni dönemin şifrelerini çözmeye devam ediyoruz. Ömür Kabak’ın önünde meşekkatli, dikenli bir yol var.
Başbakan Erdoğan tarafından listesini oluşturma konusunda sınırsız bir yetkiyle donatılıp “Artık tek sorumlusu sensin” şeklindeki sözlerle uyarılan Ömür Kabak’ın omuzlarındaki yük ağır.
Ve bu sözlerden çıkarılabilecek anlam sayısı o kadar fazla ki…
Öncelikle diğer iki kongrede olduğu gibi il başkanının yönetim listesine kimse müdahale edemeyecek. Yani Başbakan Erdoğan İzmir politikasında ciddi bir model değişikliğine gidiyor. Tek adamla oynayıp, tek ekiple mücadele modeli.
Yalnız bu kez daha önce yaptığı gibi bir ekibi öne çıkarıp diğerlerini bir kenara atmıyor.
Çünkü, Ömür Kabak’ın şu ana kadar birlikte hareket ettiği isimlerden “ekip” diye söz etmek mümkün değil.
O, İzmirli duruşu, merkez sağ geçmişiyle toplumsal merkez partisinin içinde kendisine hareket alanı yaratma çabasındaki bir siyasetçi profili çizdi şu ana dek.
Ne Karadenizliler, ne Konyalılar ne de Kayserililerle birlikte hareket etmedi.
Zaten adaylığı konusunda oluşan milletvekili direnişinin altında da bu gerçek var. Vekiller, kendilerinden olmayan bir il başkanı tarafından yönetilmenin ne anlama geldiğini şimdi fark edecek.
Ali Aşlık ve Aydın Şengül’ün “denge” siyasetinin yerine Ömür Kabak’ın taze bir ekiple dik bir siyaset izlemesi bekleniyor. Başbakan tek sorumluluğu Ömür Kabak’a vererek milletvekillerinin de önemli bölümünü bir kenara koymuş görünüyor.
Sanıyorum bu listeden önümüzdeki sürece güçlü girecek olan tek vekil Nükhet Hotar Göksel olacak. O bile garanti değil.
Bu süreçte Kabak’ın yanında olan iki bakanı da unutmamak gerekiyor. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün yeni dönemde siyasetten beklenirken Mehmet Aydın’ın ise yeniden aday olmak için il başkanı desteğinden çok fazlasına sahip olduğu biliniyor.
Mehmet Tekelioğlu, İsmail Katmerci, Taha Aksoy gibi isimler şimdilik bu yapıya karşı. Ancak Ömür Kabak ve arkadaşları yol almaya başlayınca fikirlerinin değişeceğinden eminim.
Karadenizli-Konyalı-Kayserili gibi ekipçiliğin İzmir’de partisine ciddi zararlar verdiğini gören ve kenti İzmirli bir kaptana emanet eden Erdoğan, bence doğru bir adım attı.
Belki bu hamle kentte kan kaybetmesi beklenen AKP’yi 2011 yerel seçimlerinde bir miktar toparlar. En azından mevzi korunur.
İlk sınavını 2011’de verecek olan Ömür Kabak, geçer not alırsa İzmir’in 2014’teki Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmaya en yakın isim olacaktır.

“Aydın Şengül’ün, Ali Aşlık’ın bu listede işi ne, kol kola verilen pozların anlamı ne?” diye düşünebilirsiniz.
Hemen söyleyelim.
Öncelikle Başbakan Erdoğan Aydın Şengül’ü listeye alarak 29 Mart hezimetinin tek sorumlusu olarak onu görmediğini anlatmaya çalışıyor.
Değişimi başlatmak için Şengül’ü şimdilik el altında tutup bir kenara koyarken, hezimetin diğer sorumluları olan milletvekillerinin dediğini de yapmayarak iki türlü mesaj verdi.
Öte yandan 28 ilçe başkanının tam desteğini alan Şengül’ün olmadığı bir listenin kongre salonunda zorluk yaşayabileceğini görmüş de olabilir.
“Kapıda bekçi de olurum” dedikten sonra birkaç gün önce Ankara dönüşü karşılamaya gelen 28 ilçe başkanının gazıyla “Adayım” diyen Şengül’ün isyan bayrağı açabileceğini düşünmüş olabilir.
Ve de son viraja girilirken Aydın Şengül hakkında ortaya atılan komplo kokan iddialar da “il başkanını koruma psikolojisi” yaratmış olabilir.
Ve başka bir bakış açısı da Başbakan’ın Karadeniz ekibinden hala vazgeçmediğidir. Bu da mümkün.
Ali Aşlık’a gelince; Ömür Kabak’ı Başbakan’ın aklına sokan ilk isim tecrübeli başkan Aşlık’tı.
Tatbikat için Haziran başında İzmir’e gelen Erdoğan’la bir saate yakın görüşen Aşlık, Erdoğan’ın aklındaki ismin Şengül olmadığını anlayınca, üç yıl birlikte çalıştığı, önceki dönemde de yerine bırakmak isteyecek kadar güvendiği Ömür Kabak’ın İzmir’i toparlayacak isimlerden biri olduğunu fısıldadı Erdoğan’ın kulağına…
Alternatif başka isimler de söyledi ancak Kabak üzerinde önemle durdu Ali Aşlık.
Bence Şengül-Aşlik-Kabak’ın kol kola verdiği fotoğrafta olanlardan ziyade, olmayanlara bakmak gerekiyor.
Tek bir vekil yok. Selim Gökdemir yok. Bence önemli olan da bu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın