Şundan… Bundan…

Uzun bir zamandır İzmir’in trafik düzeninde nedeni pek anlaşılmayan bir karmaşa yaşanıyor. Birçok sürücü sanki çıldırmış gibi ne ışık dinliyor ne de işaret. Hele sarı yanmasına karşın ayağını gaz pedalından hiç çekmeden son sürat kavşağa giren ve bunu kırmızı yandıktan sonra da sürdüren nice sürücü var. Ama bunların en önemlisi çok sayıda belediye otobüsü ile taksi sürücüsünün de kural dinlememesi.
Konak’ta, Varyant’tan ve Mithatpaşa Caddesi’nden gelen trafiği Mustafa Kemal Bulvarı ile birleştiren bir ışıklı kavşak var. Her geçişte dikkatimi çekiyor, sahil yolunda gelen trafiğe yeşil yanarken, içeriden gelen birçok otobüs ve taksi kırmızıya rağmen yoluna devam ediyor.
Geçenlerde benim bindiğim bir taksi sürücüsü de kırmızıya rağmen hiç yavaşlamadan o ışıklardan geçince sürücüye bunu neden yaptığını sordum. “Abi, herkes geçiyor… Trafiğin de bir şey yaptığı yok…”
Tek yön yollarda da tersten gelip, tehlike yaratanlar da ayrı bir sıkıntı. Hemen bir örnek vereyim. Güzelyalı’da, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi yanındaki 18. Sokak ile paralelindeki Gürsel Aksel Stadı yanındaki 15. Sokak’ta günün hemen her saati ters yönde giden araç görebilir, hatta siz de araç kullanıyorsanız bu tip trafik magandalarının kullandığı araçlarla burun buruna gelebilirsiniz.
Yine geçenlerde böyle ters yönden gelip de karşıma çıkan araçla yan yana geldiğimizde camı indirerek neden ters yönde gittiğini sordum “Sana ne… Trafik bile karışmıyor… Sana mı kaldı düzeltmek?” Sahi, bu adamlar bu cüretten nasıl vaz geçecek?
Söz Güzelyalı’ya gelmişken, İnönü Caddesi’nde Göztepe’den Üçkuyular’a kadar olan ışıklı kavşaklardaki trafik ışıklarının da normal düzene geçmemesinden de söz etmek istiyorum. “Metro tünelinde betonlama yapılmadığı” nedeniyle kavşaklarda kırmızı ışıkta bekleme yapılmasın ve aşağıya ağırlık binmesin diye bu ışıklar normal düzenden çıkarıldı. Bu arada o tünelde çalışma da durdu! Peki ne zaman bu iş normale dönecek? Bilen yok!
Hele Denizmen Kavşağı’ndaki ışıklar hiç yanmıyor. Kaza üstüne kaza oluyor. Ülkenin en çağdaş şehrinde bunun çözümü olabilecek mühendislik çalışması yapılamaz mı? Artık seçim öncesi sürekli “söz” verenlerin, “iş” yapma zamanıdır. Çikolatalı kutlamalar elbette ama seçilen tüm başkanlar seçim öncesi olduğu gibi şimdi de sokağı gezmelidirler.

***

Seçim deyince yeni başkanları kutlayıp, önlerindeki beş yılda bu şehre her zaman yapılandan daha fazla hizmet etmelerini arzuladığımı belirtmek istiyorum. Konak Belediyesi kültür sanat çalışmalarında çok başarılıydı bu çıtayı yükseltmeli. Büyükşehir Belediyesi ülkenin en kaliteli konser salonunda “Ulusal” değil “Evrensel” düzeyde sanat sunmak ne gerekiyorsa yapmalı. Şimdi, İzmir için hizmet zamanı… Haydi…

***

Bu arada seçimden sonra neredeyse ikinci hafta bitiyor ama seçim kirliliği hala gözlerimizin önünde. Seçim öncesi her yere yapıştırılmış afişler hala duruyor… Hele her yerden sarkan ipler… Şehirde yüzlerce direkten ipler sarkıyor…
Gündoğdu Meydanı’nda heykeldeki atların boyunlarından bacaklarından bile sarkıyor bu ipler… Oradan geçen İzmirlilere de ayıp oluyor elbette…
86 kez okundu.

Bir cevap yazın