Nezaket üstüne…

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sanat ve kültürden sorumlu bir bürokratı “İzmir Sanat’ı nasıl başarıyla yönetiyorsak, Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’ni de aynı şekilde başarıyla yöneteceğiz” demiş. Önce şunu belirtelim İzmir Sanat başarıyla yönetilmiyor.

“Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nin (AASSM) 25 kişilik bir danışma kurulu, İzmir’in kültür sanat yaşamına yepyeni projelerle ayrı bir renk ve güç katıyor” haberine gerçekten inanmak isterim. Danışma kurulu içerisinde önceki yıllarda da danışmanlık yapan, ancak kentin kültür ve sanat yaşamına renk ve güç katamayan isimler var.

Önümüzdeki günlerde İzmir’e “İzmir Müzik Tarihi” kitabını armağan edecek” Kent-Yaşam yazarı, değerli kültür ve sanat insanımız Yaşar Ürük’e, Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nin açılışının hangi gününe davetiye aldığını sordum. Yaşar Ürük gibi kentin sanat ve kültür yaşamına katkı vermiş az sayıdaki insanın ilk üç gün, koltukların boş olmasına rağmen yer bulamaması unutkanlık olabilir mi?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, halkla ilişkilerini iyi yönetiyor. Hiç bir yakınlığım olmamasına rağmen tüm etkinliklerine katılmam için davetiye gönderme nezaketinde bulunuyorlar. İzmir Büyükşehir Belediyesi için aynı şeyleri söyleyemiyorum. Galiba bütün sorun burada yatıyor.

***

CHP kulislerinden bir mail geldi. Kars Demokrat Dernekleri Federasyonu tarafından Gültepe’de düzenlenen aşure günü yoğun bir katılıma sahne olmuş. Etkinliğe başta konfederasyon yetkilileri ve üyeleri olmak üzere, CHP Konak belediye başkan aday adayı Muhsin Kurt, CHP Konak İlçe Başkanı Uğur Yelekli, Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ ve çok sayıda vatandaş katılmış. 

Etkinliğe katılan kalabalıklar, aşure günü boyunca Başkan Muzaffer Tunçağ’ın yanında, Muhsin Kurt “Başkan, Muhsin Kurt Başkan!” diye tezahüratta bulunmuşlar. Sizin anlayacağınız aşure günü CHP Konak belediye başkan aday adayı Muhsin Kurt’un yeni bir gövde gösterisine dönüşmüş. Muhsin Kurt da sık sık ayağa kalkarak halkını selamlamış. Etkinliğe katılan Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ’ın, en büyük rakibi olan Muhsin Kurt’un halkın sevgisine karşılık verdiği anlarda alkışlanırken, özellikle Başkan Muzaffer Tunçağ’ın hareketsiz kalması dikkatlerden kaçmamış.

Benim tanıdığım Başkan Muzaffer Tunçağ, bütün yurttaş davetlerine katılacak kadar alçak gönüllü, sevilen belediye başkanıdır.

Başkan Muzaffer Tunçağ’ın en büyük rakibi, hayali, ipe sapa gelmez Konak Meydanı projesini ortaya atan, ancak bir internet sitesi dahi kurmayı başaramamış CHP İzmir il yönetimidir.

Aşure gününü politik arenaya çevirip, davet edilen başkana nezaket dışı davranmak hangi geleneğe sığar?
36 kez okundu.

Bir cevap yazın