Şengül’ün anketi

Yerel seçimle birlikte siyasi anket mevsimi de açıldı. Daha önce CHP cephesinden gelen iki araştırma İzmir’in gündeminde epey yer almıştı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu tarafından Türkiye’nin en saygın araştırma şirketlerinden KONDA ile İzmir’in alanında en saygın isimlerinden Tanju Tosun’un yaptığı çalışmalardı bunlar. Hatırlarsanız Eylül ayında kamuoyuna açıklanan iki ankette de CHP, yüzde 50’nin üzerinde görülüyordu. Aday ve ilçe bazlı anketlerde de CHP’nin İzmir’deki üstünlüğü göze çarpıyordu.
AKP, bu anketlere tam iki ay sonda İl Başkanı Aydın Şengül’ün açıkladığı kapsamlı bir çalışma ile son verdi.
Şengül’ün anketinde CHP yine önde… Basın kuruluşlarına servis ettiği anket 21 ilçede 28 bin İzmirli üzerinde yapılmış. Sanıyorum ilçelerdeki adayların durumunu ölçmek üzere hazırlanmış ve de Büyükşehir’deki son durum masaya yatırılmış… (!)

***

AKP İl Başkanı’nın yerel seçime 90 gün kala “Anket yaptık.CHP bizden 6 puan fazla çıktı” şeklinde özetlenecek açıklamasının arka planını biraz irdeleyelim.
Öncelikle AKP anketiyle iki ay önce açıklanan CHP anketleri arasındaki uçuruma dikkat çekmek istiyorum. İki ay önce yüzde 50’lerin üzerinde görülen hatta 22 Temmuz’da AKP’nin alacağı oyu üç gün önceden noktasına virgülüne açıklayan Tarhan Erdem’e göre yüzde 60’ı geçen CHP, iki ayda 20 puana yakın oy kaybetmiş.
Demek ki bu sürede CHP İzmir’de çok kötü bir performans gösterdi (!)
Yani elinde makas her gün bir açılış yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, boşuna çalıştı.
Ve buraya dikkat… İki ay önceki anketlerde en fazla yüzde 25’i gören AKP ise 60 günde hanesine 11 puan yazdırmayı başarmış.
Nasıl olur? Demek ki iki aylık sürede AKP İzmir’de bizim bilmediğimiz bir şeyler yapmış olmalı. Diye düşünmeden edemiyor insan.
Peki ne yapmış olabilir?
Yeni bir yol, baraj, kentin ihtiyacı olan barajlar, okul, hastane… ?
Cevap net: Hiçbiri.
O zaman anketlerde birden fırlama nedeni ne? Küresel krizi mi yendiler?
Sadece kömür dağıtmış olabilir. Tonlarca kömür…
Ancak yarım tonluk kömürün bir partiyi 20 puan düşürüp, diğerini 12 puan arttırması bu kadar kısa sürede mümkün mü?
Unutmadan. CHP de boş durmadı. İki bayramda 85 bin kişiye 100 YTL harçlık verdi. 30 bin kişiye burs… 100 bin aileye gıda yardımı…
Yani sosyal yardımlarda denge var.
Başka bir şey olmalı. Bizim bilmediğimiz başka bir şey.
Global ve ulusal krizin baş gösterdiği her gün yeni zam haberlerinin geldiği, yurdun her yanından yolsuzluk dumanlarının yükseldiği bir süreçte AKP’nin oyunu bu kadar artıran ne ola ki…
Sakın anket şirketleri olmasın?
Ya Tarhan Erdem yalan söylüyor ya da Aydın Şengül. Sizce hangisi… ?

***

AKP İl Başkanı Şengül, üç seçim geçirmiş deneyimli bir isim. Yani seçmen ve toplum psikolojisinden biraz çakar. Anket yaptırdık CHP bizden 6 puan önde derken bile toplumsal zekaya ince mesajlar şırınga ediyor.
Özellikle de henüz karar vermemiş İzmirliye ve 100 binin üzerinde kayıtlı üyesi bulunan teşkilatına.

Şengül’ün anketinden ve de sözlerinden benim anladıklarıma gelince;
Kararsız İzmirli’ye: İzmir’deki yarışa biz de ortağız.
Parti teşkilatına: Ha gayret. Biraz daha çalışırsanız İzmir’i düşürdük.
Kamuoyuna: Henüz aday bile açıklamamışken CHP’ye 6 puan yaklaştık. Gerisini düşünün.
Siyasi çevrelere: 22 Temmuz 2007’nin 6 puan üzerindeyiz.
Ve de bu anket, kamuoyunda yapılacak diğerlerini de etkileyecektir. Önceki anketlerde yüzde 18-25 aralığında gözüken AKP’li seçmene cesaret verecek, teşkilatı kamçılayacaktır.
Tabii ki CHP seçmenini de korkutacak, karşı atağa geçirecektir.

***

Tabii ki bu anketin CHP kanadında yansımasına gelince;
KONDA’nın yüzde 62’sine inanmayan hatta az bulan CHP İl Başkanı (?) Karataş, Şengül’ün anketini Ankara’da savunabilir. Hatta Başkan Kocaoğlu’nun yerine oynayan bazı aday adayı da aynı şekilde servis yapabilir. “Bakın Kocaoğlu’yla seçim zor. AKP ensemizde” diyerek…
Şimdi ben Kocaoğlu’ndan karşı bir atak bekliyorum. Yani yeni bir anket…

Bir cevap yazın