Bayraklı ortada

AKP’nin İzmir’deki yeni ilçe ihtiyacına cevap verirken, orasından burasından çekiştirip, doğal eşikleri yok sayarak hazırladığı harita, karşımıza Bayraklı adında 300 bin nüfuslu bir ilçe çıkardı.
Karşıyaka’da Yeni Girne ve Yamanlar aksından koparılan 9 mahalle, Bornova’dan alınan 3 büyük mahalle ile takviye edilen Bayraklı ilçesi, sınırlarında barındırdığı Yeni Kent Merkezi nedeniyle hem partilerin hem de adayların gözdesi. Nedir bu Yeni Kent Merkezi dedikleri?.. Turan’dan başlayıp, Yeni Adliye’ye kadar uzanan nam-ı diğer gökdelen bölgeleri… Yani, ülkenin sayılı zenginlerinin arazilerinin bulunduğu İzmir’i Manhattan’a benzetecek projenin en büyük uygulama alanı.
Bayraklı, merkez ve sırtlardaki sorunlu mahallelerin yanı sıra bakir gökdelen alanları nedeniyle adayların ve de partilerin iştahını açıyor. Çünkü yeni ilçe demek en azından 5 yıl içinden çıkılması zor sorunlar demektir. Ancak önümüzdeki beş yılda yükselecek gökdelenler en azından bu ilçenin mali sıkıntı yaşamayacağının göstergesi. Adaylar bu alandan elde edilecek gelirle sorunlu bölgelerin ıslah edebileceğine inanıyor.
Biraz da adaylara yakından bakalım.
MHP’nin adayı Mehmet Toptaş. Ünlü bir fıkıh aliminin torunu. Mali Müşavir. DYP ve DP’de yöneticilik yaptı. Avukat Tarcan Ülük’le birlikte 22 Temmuz öncesi MHP’nin yolunu tuttu.
AKP’de aday adayı enflasyonu var. Keza 22 Temmuz verilerine göre AKP, bu ilçede yarışa yaklaşık 10 bin oy önde giriyor. AKP’li adaylar köprünün altından çok su geçtiğinin farkında değil. Ya çizilen garip haritanın Bornova ve Karşıyaka’da yarattığı sancıyı dikkate almıyorlar ya da “Halk unutur” mantığıyla görmezden geliyorlar.
İktidar partisinde Bayraklı için soyunan ilk isim Ali Aslan.
Uzman çavuşluktan ayrılıp ticarette jet hızıyla yükselen, partide Karşıyaka İlçe Başkanlığı, İl Başkan Yardımcılığı ve de milletvekili adaylığı gibi önemli görevlerde bulundu.
Eski İl Başkanı Ali Aşlık’ın yakın çalışma arkadaşlarından biriydi. Aslan, Bayraklı Hareketi adı altındaki çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Ve de epey yol aldı.
Bayraklı’da öne çıkan bir diğer Mikail Bilici. Karşıyaka’da Aslan’dan sonraki ilçe başkanı oydu. Ağrı kökenli Bilici, Karşıyaka ilçe başkanı olmasına karşın, siyasetini Bayraklı ortada hep yolun üstünde (Anadolu Caddesi’nin üst kısmı, bugünkü Bayraklı sınırları) yaptı. Mikail Bilici’nin halkla birebir yürüttüğü siyaset bu bölgede rağbet gördü. AKP İl Teşkilatı ve aday adayları görmezden gelse de tabandaki en güçlü isim kuşkusuz Bilici’dir.
AKP’nin Bilici’yi dışlayarak Bayraklı’dan zaferle çıkması zor.

***

Aday adayları kervanına dahil olan Kerem Ali Sürekli de üçüncü kez bölge halkının karşısına aday olarak çıkmaya hazırlanıyor. Siyasi kariyerinde 1999 FP Karşıyaka, 2004 AKP Karşıyaka adaylığı bulunan Sürekli, soyadı gibi Sürekli bir adaylık durumuyla karşı karşıya. 2005’te üç yıl yardımcılığını yürüttüğü Ali Aşlık’a karşı İl Başkan adaylığı da bulunan Sürekli adaylık ısrarını bu dönemde sürdürüyor. Bana göre bu kez işi zor.
Gazetelere, altında “Bu bir ilan haberdir” yazılı demeçler veren bazı aday kılıklı zevatı geçtiğimizde değerlendireceğimiz son isim İl Eski Başkanı Ali Aşlık.
5 yıl İl Başkanlığını yaptı. 22 Temmuz’da Ankara’ya gitme hayali bilinen nedenlerle suya düştü. Teşkilat emektarı Aşlık’ın mağduriyetinin bu ilçeden aday olarak giderilebileceği beklentisi İzmir’de hakim. Adaylık için yaptığı tek şey, ilçe teşkilatını ziyaret edip “adaylık kararını” deklare etmek ve de tüm adaylar gibi Ankara’nın nabzını tutmak.

***

CHP cephesinde ise ilginç isimler var. CHP’deki genel kanaat Bayraklı adayının;
1-Genel merkezle sorunu olmayan,
2-Eğitim seviyesi yüksek. En az Üniversite mezunu.
3-Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak’ın “Hayır” demeyeceği.
4-Bornova’daki 67 bin oya da hitap edebilecek.
5-İlçenin etnik yapısıyla uyumlu, isimler olması gerektiği yönünde.
Olaya bu pencereden bakarsak, aday adaylarını bir çırpıda ikiye üçe indirmemiz mümkün.
Adaylara yakından bakarsak; Eski Milletvekili Vezir Akdemir, Müteahhit Mustafa Ciritoğlu, Müteahhit Hasan Karabağ, Mustafa Doğan, Cihan Türsen, Kerim Özer gibi isimleri görüyoruz.
Bu isimler Karşıyaka ya da Bayraklı kökenli isimler. Ciritoğlu Bulgaristan göçmeni, kentin önemli müteahhitlerinden biri. Mustafa Doğan‘ın Karşıyaka ve Çiğli’de uzun yıllar belediye başkan yardımcılığı tecrübesi var. Kars kökenli.
Kafasında bu dönem il başkanlığı ya da seçim komisyonu başkanlığı da olsa Karşıyaka Eski Başkanı Türsen‘in de Bayraklı‘ya uzak olmayacağı konuşuluyor. Ancak Bayraklı’da CHP’ye kazanma şansı tanıyan Bornova’nın üç mahallesinin de da unutulmaması gerekiyor. Yani Manavkuyu, Mansuroğlu ve Osmangazi‘nin. CHP’nin Bornova’yı görmezden gelerek Bayraklı’da seçim alması zorun da ötesinde.
Bu çerçevede kulislere Bayraklı adayı olarak düşen Bornova Eski İlçe Başkanı Kerim Özer‘i atlamamak gerekiyor.
Erzurum kökenli Özer, 67 bin oyu bulunan üç mahallede aday adayları arasında en popüler olanı. Erzurumlu olması ona ilçenin diğer mahallelerinde de kapıları aralıyor. Aynı zamanda genel merkezle ilişkileri hala sıcak ve de güçlü.
Resmen deklare etmemesine karşın aday olması halinde Özer’in birçok bakımdan rakiplerinin önüne geçeceğine inanıyorum.
Sonuç olarak, CHP’nin konjonktür olarak, AKP’nin de kağıt üzerinde bir adım önde olduğu Bayraklı’da “Doğru bir aday” her iki parti açısından da sonucu değiştirebilir.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments