Atatürk Cumhuriyetine sahip çıkalım


Sancar Maruflu
İzmir’i Sevenler Platformu Başkanı


29 Ekim 2008 Çarşamba günü Cumhuriyetimizin 85. yıldönümü etkinliklerini coşkuyla ve inançla yaşayacağız. Bana ulaşan bilgi ve davetiyelerden anlaşıldığına göre, İzmir Büyükşehir sınırları dahilinde tamı tamına 74 etkinlik yaşanacak.

28 Ekim Cuma günü Gazi Heykeli önünde yapılacak çelenk töreniyle başlayacak. Resmi etkinlikler; İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ulusal Birlik Platformu, İzmiri Sevenler Platformu ve Atatürkçü Düşünce Dernekleri ve diğer Sivil Toplum Kuruluşları’nın hazırladığı programlardaki etkinliklerle sürecek.

Bu yılda 85. yılın şanına uygun kutlamalar planlandı. Sivil toplum örgütleri yine başarılı çalışmalar gerçekleştirecekler. Ben, en çok Cumhuriyet kutlamalarını severim. Memur çocuğu olmam nedeniyle annem ve babamla dolaştığım Anadolu’nun pek çok yerinde bu heyacanı küçük yaşlardan itibaren coşkuyla yaşadım. Anadolu’nun en ücra kasabalarında bile mutlaka Cumhuriyet coşkusu yaşanırdı. Özellikle Karşıyaka’da 55 yıl önce Halk Evi’nde yaşanılan Cumhuriyet şölenlerini çok iyi hatırlarım.

Hiç unutmam, 1957 yılında yaşanılan Cumhuriyet Şöleninde Samim Kocagöz, Şükran Kurdakul, Salah Birsel, Ahsen Gürtin, Macit Aray, Asım Kültür, İsmet Kültür, Tahsin Yaşamak, Fuat Edip Baksı, Enver Daldal, Dr. Orhan Alpyörük, Ali Fuat İçsel gibi düşün ve edebiyat önderleri çok güzel konuşmalar yapmışlardı. Karşıkayalı öğretmenlerin oluşturduğu fasıl, halk oyunları ve halk müziği grupları güne renk katmışlardı.

Ben 55 yıldır, nerede olursam olayım Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını mutlaka izlerim. Bu 29 Ekim Sabahı’nda da İzmir Kordonyolu’nda ve Cumhuriyet Meydanı’nda yaşanılacak resmi geçit törenlerine katılacağım. Herkesin bulunduğu yerdeki kutlamlara katılması için buradan çağrı yapıyorum.

Yerel yönetimler, Kültürpark’ta, Gündoğdu’da, Konak’da, Karşıyaka’da, Buca’da, Bornova’da, Narlıdere’de, Menemen’de, Foça’da ve her yerde muhteşem etkinlikler düzenlediler. Evlerimizi, işyerlerimizi Ay Yıldızlı, Şanlı Bayraklarımızla donatalım. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği panelleri de mutlaka izleyelim. Önemli panelistler davet edilmiş. Onlardan yararlanalım… Cumhuriyet değerlerini korumak ve hatırlatmak için etkinlik düzenlemede emeği geçen herkesi kutluyorum. Var olsunlar… Sağ olsunlar.

Türkiye Cumhuriyeti’ni bir ulus devleti yapan yüce Atatürk’ümüzü ve devrim kahramanlarını her zaman yaşatmalıyız. Hatırlamalıyız. Ruhları şad olsun. Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetimiz; cephede zaferlele, diplomaside ise barışla kazanılmış sonuçlardan sonra şekillenmiş, yepyeni bir ulus devlet modelidir. Büyük emek ve zorluklarla yaratılmıştır.

Cumhuriyetimizin 85 yıl önce kurulduğunda nasıl karşıtları olmuşsa, bugün de Atatürk’ün eseri olan Cumhuriyetimizi karalamaya çalışanlar ve Türkiye’mizi ortaçağ karanlığına sürüklemek isteyenler vardır. Gerici ve bölücü amaçlarına ulaşabilmek için, Türkiye’mizi Osmanlı’nın son dönemlerindeki gibi “hasta adam” gibi göstermek isteyenler vardır.

Bağımsızlığımıza ve bütünlüğümüze kastedenler sinsice ve nankörce çalışmaktadırlar. Provokasyonlar düzenlemektedirler. Önceki günlerde; Diyarbakır’da, Hakkari’de, Adana’da ve Mersin’de öz çocuklarını bile Devlete karşı kışkırtıp, bilinçsizce taş attırtanlar bu çirkinliklere verilecek en açık örnektir. Çocuklarını böyle kirli işlerde kullananlar, ya da PKK’ya gönderenler Cumhuriyet düşmanlarıdır. Bunlara en güzel dersi temeli kültür olan Cumhuriyetimize sahip çıkarak ve sahip çıktığımızı davranışlarımızla yansıtarak vereceğiz.

Her şeyimizi borçlu olduğumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet devletini, hiç bir güç amaçlarından saptıramaz. Çünkü Atatürk’ün Cumhuriyet’i ve devleti emanet ettiği gençlerimiz ve halkımız olup biten her şeyin farkındadırlar…

***

Türkiye’de olup biten her şeyi yakından izleyen, işlerine geldiğinde en uyduruk meselelere gözlemci parlementer gönderen Avrupa Birliği, nedense Silivri’de başlayan ve “asrın davası” denilen “Ergenekon Davası’na” hiç ilgi göstermemiştir. Orada olup biten insan hakları ihlallerini görmemezlikten gelmiştir.

Biz Atatürk cumhuriyetinin inançlı ve ilkeli fertleri olarak içimizdeki ve dışımızdaki teslimiyet yanlılarına asla olanak tanımadan, Atatürk cumhuriyetini hep birlikte korumak ve kollamak zorundayız. Türkiye’miz, Laik demokrat, bağımsız bir Atatürk cumhuriyetidir. Türk halkının “Ilımlı İslam cumhuriyeti” gibi takiye modellerini kabullenmesi mümkün değildir.

Cumhuriyetimizin 85. yılında, yurdun her tarafından varlığını hissettiren sivil toplum güçleriyle birlikte; içeriden ve dışarıdan gelebilecek tehdit, saldırı ve engellere karşı koymaya, cumhuriyetimizi korumaya ve kollamaya mecburuz. Atatürkçülüğü, Kuvayi Milliye ve Müdafayı Hukuk bilinciyle yaşatmak zorundayız. Demokratik-laik hukuk devleti özelliklerimizden ve Atatürk’ün aydınlanma devrimlerinden, Cumhuriyet’in birikim ve kazanımlarından asla taviz vermemeliyiz.

Sivil toplum olarak; 89 yıl önce 15 Mayıs 1919’da İzmir’de “Müdafayi Hukuk-i Osmani Cemiyeti”ni kurmuş; Gazeteci Hasan Tahsin’imizle, Miralay Süleyman Fethi’mizle, Halit ve Rıfat Moralı’larla ve diğer mücahitlerimizle nasıl emperyalist düşmana karşı direnmişsek, günümüzde de ödün vermeden, yılmadan yolumuza devam edeceğiz. Kıbrıs meselemizi, Doğu’daki bölücülük faaliyetlerini ve AB ile ABD’nin Türkiye üzerinden oynadıkları oyunlarını yakından izleyeceğiz.

Her konuda temkinli ve tedbirli olmalıyız. Atatürk’ün çağdaşlaşma ışığı yolumuzu aydınlatıyor. Aydınlatmaya devam edecek. Bu amaçla; gençlerimize ve çocuklarımıza daha fazla değer ve önem vermeliyiz. Onları Atatürkçü yolda eğitecek ve spora yönlendirecek her türlü faaliyeti desteklemeliyiz.

Kentte yaşayan onbinlerce genç ve çocuğa spor yapma imkanı sunan İzmir Büyükşehir Belediyesi, ulusal bayramlar ve önemli günlerde düzenlediği etkinliklerle de, yurttaşlık bilincine erişmiş nesiller yaratma hedefini başarıyla yürütüyor. Bu çalışmaları takdirle izliyorum.

İzmir’deki Büyükşehir Belediyesi etkinliklerinden bir tanesi de; Cumhuriyet Bayramı’nda gerçekleştirilecek ve yüzlerce genç sporcuyu bir araya getirecek, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin” düzenlediği 85. Yıl Cumhuriyet Bayramı Spor Şölenleri”dir. Güreş, jimnastik, atletizm, basketbol ve futbol branşlarıyla programlanan ve 16 Ekim günü başlayan müsabakalar 29 Ekim gününe kadar devam edecek.

29 Ekim Cumhuriyet Halk Koşusuna ben de katılacağım. Sizleri de bekliyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi Spor Koordinatörü Hüsnü Oral’ı ve Cumhuriyet etkinliklerine ve tüm aydınlanma değerlerine öncülük yapan Aziz Kocaoğlu başkanımızı bir kez daha kutluyorum.

Gençlerimize, çocuklarımıza her zamankinden daha çok değer ve önem vermemiz gerektiğini bir kez daha vurguluyorum. Açlık, Yoksulluk ve İşsizlik nedeniyle kandırılan çocuklarımız, hak etmedikleri sonuçlara katlanıyorlar. Bunu önlemenin yolu onlara göstereceğimiz şevkat ve ilgidir. Daha sonra onlar için gerçekleştireceğimiz eğitsel faaliyetlerdir.

Cumhuriyet Bayramı fırsatını iyi değerlendirelim. Atatürk ile ilgili müze ve anıtlara çocuklarımızı götürelim. Ata’mızın Annesi Zübeyde Hanım’ın Karşıyaka’daki Anıt Mezarı da önemlidir. Mithat Paşa’daki Latife Hanım Köşkü, Karşıyaka Belediyesi’nin “Zübeyde Hanım Evi” çok önemlidir. Herkes, hepimiz gidip buraları ziyaret etmeliyiz.

Cumhuriyet panelleri, konferanslar, Atatürk Cumhuriyeti’nin ve ilklerinin anlatıldığı ve yanlışların düzeltildiği organizasyonlardır. Fırsat yaratıp mutlaka gidip izleyelim. Can Dündar’ın hazırladığı ve müziğini Goran Bregoviç’in yaptığı “Mustafa” filmini de mutlaka gidip, görmeliyiz. Çocuklarımıza izletmeliyiz.

Bu ülkeye, bu halka ve bu insanlara yazık etmeyelim. Olup bitenler karşısında rehavete kapılırsak, Cumhuriyetimizi tehdit eden unsurlara karşı kayıtsız kalıp, onları görmezlikten, duymazlıktan gelirsek, susarsak geleceğin acılarını hep birlikte yaşarız… Dönüşü olmayan bir girdabın içinde döner dururuz.

Sakın bizi Avrupa Birliği’ne onlara verilecek tavizlerle kabul edeceklerini sanmayın. Son günlerde ihanet şeklini alan yaşanılanlarla bir tuzağın içinde olduğumuzu aklımızdan çıkarmayalım. Uyanık ve akıllı olalım. Sığınacağımız ve güveneceğimiz tek merci; Atatürkçülüktür. Atatürk’ün Laik, demokratik ve çağdaş devrimlerine her zamankinden daha fazla sahip çıkalım…

Cumhuriyetimizi tehdit edenler ve evlatlarımızı kandıranlar yok olmaya mahkumdurlar. Bu böyle bilinmelidir. Biz Cumhuriyet’le büyüdük. Cumhuriyet’le yükseldik. Cumhuriyet’le bilinçlendik. Atatürk’e bağlılığımız nedeniyle güçlüyüz, azimliyiz, kararlıyız.

Yaşasın Cumhuriyet…

Bir cevap yazın