Ana Sayfa Kent Yazıları Arşiv Şirin Yörük Karşıyaka Liseliler sanal ortamda buluştu

Karşıyaka Liseliler sanal ortamda buluştu


“İzmir’in incisi Karşıyaka Lisesi
Yurda gençler saçar Karşıyaka Lisesi”


Bu satırlarla başlayan bir okul marşımız vardı. 1980-1983 yıllarında okuduğum Karşıyaka Lisesi, Gazi Lisesi ile birlikte Karşıyaka’nın iki lisesinden biriydi. Aslında uzun yıllar erkek lisesi olarak eğitim verdiği için ismi Karşıyaka Erkek Lisesi olarak da biliniyor, hatta “Erkek lisesinde mi okuyorsun?” şeklinde şaka konusu bile ediliyordu.

Bayraklı’da oturduğumuz halde, Bayraklı Lisesi yerine Karşıyaka’ya gitmeyi tercih etmiştim. 1980 ihtilali öncesi Bayraklı Lisesi, Çınarlı’daki lise gibi gösterilerin adeta merkezi durumundaydı. Ortaokulda okuduğum yıllarda liseli öğrencilerin okulu işgal etmesi sebebiyle derse giremeyip eve döndüğümüz günleri hatırlıyorum. Belki de o yüzden Bayraklı Lisesi’nin lise kısmına gitmeyi istememiştim.

O dönemde şimdiki gibi okul servisleri yoktu ve her gün, arkadaşım Halime Güler ile birlikte otobüsle okula gidip geldik. Karşıyaka Lisesi’nde çok güzel arkadaşlıklar yaşadık. Çok değerli öğretmenlerimiz oldu.

Okuldan sonra üniversite eğitimi için herkes farklı yerlere savruldu ve uzun süre birbirimizden haber alamadık. Aramızdan doktorlar, mühendisler, öğretmenler, memurlar, avukatlar, iş adamları çıktı. Son on yılda birçoğuyla yeniden görüşmeye, bazen Mayıs ayında düzenlenen okulun lokma gününde buluşmaya başladık.

Bütün bunları şunun için anlattım; Karşıyaka Lisesi’nin 1972 mezunlarından inşaat mühendisi Erkan Atik, “Karlis” adıyla Google’da bir grup kurdu. Öncelikle sadece kendi dönem mezunlarını içine alan bu grup, son günlerde bütün mezunları kapsayacak şekilde genişletildi. Üye sayısı 200’e yaklaştı. Üyeler arasında cerrahlar, profesörler, mimarlar, gazeteciler ve pek çok farklı meslek mensupları bulunuyor. 1957 mezunu Yeni Asır köşe yazarlarından Erkin Usman en eski mezunlar arasında yer alırken, okulun unutulmaz matematik öğretmeni Hasan Tahsin Abakan‘ın kızı BBC muhabiri Ayça Abakan da grup içi yazışmalara Londra’dan katılıyor. Tiyatrocu Cevdet Arıcılar, Karşıyaka’nın eski Belediye Başkanı Cihan Türsen, spor yazarı Sait Gürsoy, araştırmacı- gazeteci Yaşar Aksoy, Çiğli Belediye Meclis Üyesi gazeteci Lütfü Dağtaş da grubun üyeleri arasında yer alıyor.

Kısa zamanda üye portföyünü genişleten Karlis Grubu, oluşturduğu bu sinerjiyle toplumsal fayda arayışlarına da girişti. Lisenin eski matematik öğretmeni ve idarecisi Hasan Tahsin Abakan adına bir matematik yarışması düzenlemeyi veya bir ödül vermeyi planlayan grup üyeleri, diğer taraftan da Karşıyaka Lisesi Eğitim Vakfı’na destek vererek, öğrencilere burs sağlamayı da hedefleri arasına koydu.

Yıllar sonra buluşan Karşıyaka Lisesi mezunları, bir yandan geçmiş günlerini yad ederken, diğer taraftan “Gençlere daha iyi bir eğitim için nasıl katkı koyabiliriz?” sorusunun cevabını arıyor. Böyle yapıcı girişimler diğer bütün okulların ve mezunların başına…

Sözlerimi okul marşımızın devamıyla noktalamak istiyorum:

“Hayat neşe hepsi bizim
İman dolu kalplerimiz
Yamanların tek incisi
Karşıyaka Lisesi.”
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments