Rüzgar gibi geçti…

Evet, 2007 sanki göz açıp kapayıncaya kadar bir çırpıda geçti. Şöyle hafızamdaki fotoğrafları tarayınca, gözümün önüne ilk gelen, Cumhuriyet mitingi oldu. Unutulmaz bir gündü. Sanki Atatürk Kordon’a gelmişti. Yaşlısı genci, kadını erkeği, 10 binlerce kişi görülmemiş bir insan seli yaratmıştı. İzmirliler, cumhuriyete, laikliğe sahip çıktıklarını tarihi bir protestoyla göstermişti. Ortalık kırmızı beyazlı bayraklarla gelincik tarlası gibiydi.

Ardından yapılan seçimlerde, İzmir farkını ortaya koydu. Yüzde 47’yle Türkiye’de iktidar olan AKP, umduğunu bulamadı. Ve Cumhurbaşkanlığı referandumunda da tablo üç aşağı beş yukarı aynıydı. Yine Türkiye’de sandıklar yüzde 67’lik “evet” çıkarken, İzmir’de çoğunluk “hayır”lardaydı.

***

Çok değil, bundan 1.5-2 yıl önce ortalık yangın yeri gibiydi. Hırsızlık, kapkaç, gasp, kanunsuzluk diz boyu, azgın bir terör gibiydi. Sokaklar sanki çetelere esir düşmüştü. Yolda yürümek cesaret işiydi.

Ve bir “mucize” gerçekleşti.

Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’la bu kentin özlediği huzur geldi.

Aslında 2007 “huzur yılı” oldu.

***

Kilometre taşlarından biri de İzmir’in EXPO macerasıydı… Hükümet, yerel yönetimler kısacası devlet, odalar, sivil toplum örgütleri seferber oldu. İzmir’in belki de yeniden doğuşunu sağlayacak bu dünya çapındaki organizasyon için 2008 “karar yılı” olacak. Mart ayındaki oylamayla, EXPO’yu ya Milano ya da İzmir alacak. Belli ki Mart’a kadar başka dert öne çıkmayacak…

***

Aslında “yeni yıla kalanlar dosyası” da çok kabarık..

Mesela çevre yolu bitirilmeli, Bergama’ya kadar uzatılmalı… Körfez’e tüp geçitin somut adımları atılmalı… İzmir’in Ankara, İstanbul ve Antalya’ya hızlı trenle bağlanması için çalışmalar hızlanmalı… Aliağa-Menderes metrosu tamamlanmalı…

Vesaire, vesaire..

Bu köşeye sığanlar bu kadar…

Ya sığmayanlar… Sanırım yazmadıklarım, yazamadıklarım gibi sizin de hayalleriniz vardır.

Hepsi gerçek olsun.

2008 neşeli, mutlu, sağlıklı, sevgi dolu geçsin
35 kez okundu.

Bir cevap yazın