Kitap

Herkes mutlaka kitap okuyordur. Ben bu zamana kadar çok okumuşumdur. Kitaplar maceralı, komik, duygusal ve eğlenceli olabilir. Bunların hepsi olabilir. Ben şu ana kadar maceralı ve duygusal olanları okudum.

Bazı insanların canı sıkılınca hemen eline bir kitap alıp, okumaya başlayabilir. Kitap okumak dilimizi geliştirmek amacıyla çok iyidir. Kitap okurken içinde bilmediğiniz kelimeler çıkabilir. Bunların anlamını sözlükten bulabilirsiniz. Zaten sözlükten bakınca bilmediğimiz kelime kalmayabilir. Dilimiz zenginleşir.

Size bir örnek: Biz sınıfta kitap okuyoruz. Bazı arkadaşlarımız öğretmenimize soruyorlar, o zaman anlaşılıyor ki onun anlamını bilmiyoruz. Bu örnek gerçek. Ama bu örnek hem iyi hem kötü. İyi olma sebebi kelimeyi bilmediği için öğretmene sorması. Kötü olan ise bazı arkadaşlarımın sözlükten anlamlarına bakmıyor olmaları. Eğer baksalar sözlük kullanma alışkanlığı da oluşur. Çünkü biz küçüğüz, büyüyünce ihtiyacımız olmayabilir.

Kitap okumak gerçekten çok eğlenceli. Mutlaka kitap okumalıyız. Kitap okumanın daha birçok faydası vardır. Bütün arkadaşlarıma öneririm. Çok okursanız güzel de yazarsınız.

Bir cevap yazın