Ramazan Akın’a acı kelepçe

Muzaffer Tezel
Yeni Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü


Ramazan Ağabey (Rambo) işini çok seven ve aynı zamanda çok duygusal bir insandı. Bir gün gazetenin yakınında bulunan Alman Kültür Derneği’nin önünde bir oturma eylemi olacağı ihbarı üzerine Ramazan Ağabey gazeteden olay yerine gitti. Bir süre sonra gazeteden ambulans ve polis ekiplerinin sirenlerini duymaya başladık. Ben hemen fotoğraf makinem ile birlikte gazeteden çıktım ve aşağıya indim.

Bu arada Ramazan Akın’ın görevli olarak gittiği Alman Kültür Derneği’nin önünde bir hareketlilik olduğunu gördüm ve hemen oraya koştum. Bu arada iki genç polis memurunun Ramazan Ağabey’i yerde sürükleyerek bir polis minibüsüne götürmeye çalıştıklarını gördüm. Bütün çabamla engel olmaya çalışsam da iki polis Ramazan Ağabey’i arkası çelik tel örgülü polis aracına bindirdi.

Araç hareket ettikten sonra diğer polislere Ramazan Akın’ı nereye götürdüklerini sordum ve bana Kantar Karakolu’a götürdüklerini söylediler. Hemen gazeteye gittim ve bilgi verdikten sonra koşa koşa Kantar Karakolu’na gittim. Ramazan Ağabey karakol girişinde ellerinde kelepçe ile oturuyordu.

Hemen gazeteci yeleğimin içinde sakladığım fotoğraf makinamı çıkararak metre ayarı yaptım ve bir kare onu o durumda çektim. İşte ne olduysa o anda oldu polisler benim fotoğraf çektiğimi görünce makinamı elimden almak istediler. Ben de makinanın içinden filmi çıkaracağımı ama önce gazeteye bunu bildirmem gerektiğini söyledim ve karakoldan dışarı çıktım.

Kargaşanın da yardımıyla, el çabukluğuyla makinadaki filmi çıkardım ve karakola gelen gazetenin şoförüyle gazeteye gönderdim. Makinama ise yeni bir filim takarak tekrar karakoldan içeri girdim. Karakol amirinin gözü önünde makinadan filmi çıkardım ve filmi yakarak kendisine verdim.

Bu arada o zamanlar Emniyet Müdür Yardımcısı olan Metin Şen geldi ve Ramazan Ağabey’in serbest bırakılmasını istedi. Ancak bu arada kelepçenin anahtarı bulunamıyordu ve bu yüzden Ramazan Ağabey de karakoldan çıkamıyordu. Bir süre sonra kelepçenin anahtarı bulundu ve Ramazan Ağabey serbest bırakıldı.

Ramazan Ağabey gazete içinde düzenlenen haber yarışmasında bu haberle “ayın haberi ödülü”nü alırken ben de “ayın fotoğrafı ödülü”nü kazandım.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın