İzmir nedir?

Bundan böyle sizlerle burada da buluşacağız. Sevgili Hüseyin Erciyas ve Orhan Beşikçi’nin dileklerini kıramadım ve biraz gecikmeli de olsa sizlerle buluştum. Bu köşede -şimdilik- ayda iki kez sizlerle buluşacağım. Konumuz ise elbette “İzmir” olacak.
Peki “Neden İzmir?”
Her şeyden önce hem Sayın Erciyas, hem Beşikçi hem de beni buluşturan ortak nokta olduğu için. Ama neden bu insanlar için İzmir bu kadar öncelikli?
Elbette çok nedeni var bu sorunun.
“İzmir nedir?” diye kendimize sorsak nasıl bir cevap alırız?
Sahi, sizce İzmir nedir?
İzmir; her şeyden önce çok özel bir şehirdir.
Özeldir; çünkü güzeldir…
Özeldir; çünkü tarihsel geçmişi vardır… Hem de 8000 yıllık…
Özeldir; çünkü binlerce yıldır türlü çeşitli uygarlıklara tanıklık etmiştir;
Özeldir; çünkü uygardır.
Özeldir; çünkü sanat, bilim ve kültürle uzun zamandır dostluğu vardır;
Özeldir; çünkü bu şehirde sevda yaşamak güzeldir;
Özeldir; bu şehre sevdalanmak da güzeldir…
Özeldir; Cumhuriyet’e en çok yakışan şehirdir…
Bu “Özel” olanları sayfalarca çoğaltabiliriz… Ben hemen aklıma düşenleri sıralayıverdim.
İşte bu köşede sizlerle İzmir üzerine düşüncelerimi ya da yaşadıklarımı anlatacağım. Ancak bu anlatımın mutlaka ve en az bir tane, tanıklık eden fotoğrafı da olacak. Bilenler bilir, önemli bir nedeni yoksa fotoğraf makinesini yanımdan ayırmam. İçimden bir dürtü beni harekete geçirir geçirmez, parmağımı deklanşöre basarım. Çocukluğumdan bu yana çektiğim fotoğrafların sayısını ben de bilmiyorum ancak 2000’den bu yana çektiğim dijital İzmir fotoğrafları 52 bini aştı. Öte yandan siyah beyaz fotoğraf arşivimde de 21 binden fazla “eski İzmir” fotoğrafı var. Her yazıda bu fotoğraflardan biri “yazının konusu” olacak.
“Al Gözüm Seyreyle İzmir’i” köşesiyle şimdilik “her ay iki kez” birlikte olmayı düşündük. Her ayın 1’i ve 15’inde yeni konu, yeni fotoğraf ve yeni yazı ile… O nedenle bu ilk yazıya İzmir Merkez ve Karşıyaka’yı birlikte gösteren bir fotoğraf ekledik.
Kentyaşam’da sizlere seslenmek, benim için bir mutluluk… Dilerim siz de mutlu olursunuz…
Sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın