Tavuklar son yolculuğuna nasıl çıkar?

Karşıyaka Altınyol üzerinde 100 kilometre hızla geçen bir kamyon düşünün. Aklınıza gelen ilk konu hız olmasın. Zaten, o konuda şöför suçlu. Onu geçelim.
Taşıdığı yük konusunda biraz hayallerinizi zorlayın.
Size bir ipucu vereyim. Sofralarımızdan eksik olmayan, temel gıda maddelerimizden biri. Piyasadaki en ekonomik beyaz et; Tavuk.

***

Üç tarafı açık bir kamyon kasası üzerine tepeleme istiflenmiş, her tarafı kir, pas içinde metal tavuk  kafesleri ve yolcuları.
Benim gördüğüm, kamyon kasasının dış tarafına bakan kafesler. İç kısımdakiler kim bilir nasıl?
Allah’tan trafik sıkışıp yavaşlıyor. Tavukların bir kısmı rüzgarın sersemliğinden kurtulup kendilerine geliyor. Aptalca etrafa bakıyorlar.
Ancak, aralarında boynu düşmüş, fenni kesim şansını yitirmiş onlarca tavuk  cansız. İç kısımdakilerin de önemli bir bölümü havasızlıktan telef olmuşlardır herhalde.
Trafik hepten duruyor.. Tavuklarla, yaşayanlarıyla göz göze geliyoruz. Gerçi cansız olanları da size bakıyorlar, sanki görüyormuşcasına.
Öte yandan bazıları buldukları birkaç milimetrekarelik boşlukta, gagalarıyla yem peşinde. Bize kendilerini daha besili sunmak için, son yolculuklarında bile görev aşkıyla yanıp tutuşuyorlar. Tavuk beyinliler işte.

***

Merak etmeye başladım.
Kamyondaki, fenni kesimhaneye canlı varma şansını yakalayamayan ölü tavukları ne yapıyorlar?
Canlıları ile birlikte çengele asılıp, gerekli işlemlerden geçip bizim önümüze mi geliyorlar?
Yoksa, insan akıllı birileri çıkıp “Bunlar telef olmuş” deyip bir kenara mı atıyorlar!
Ben bulamadım. Cevabı siz verin.

Bir cevap yazın