Enkaz can alıyor

Halil Rıfat Paşa’da iki katlı binanın yan duvarının çökmesiyle 4 yaşındaki Ceren ve Cemre kardeşler hayatlarını kaybettiler.

Mayın tarlalarında, trafik kazalarında, kanalizasyon çukurunda, yüzme bilmedikleri için denizde, gölde, hastalık, açlık ve daha birçok nedenler yüzünden çocukları kayıp ediyoruz. Bunlara, günümüzde durup dururken çöken eski ve yeni binalarda yaşamlarını yitirenleri ilave edersek, Çevremizde ve dünyamızda çocukları bekleyen ölüm tuzaklarının hiç de az olmadığını görürüz.

İzmir’de çöken evin altında kalıp hayatını kayıp eden ikizlerin yaşama hakkını kimlerin elinden aldığını, kimlerin bu olayda ihmali ve kusuru olduğunu öğrenmek elbette ki hakkımız.

Kagir veya yarı kagir olarak geleneksel mimariyle ustalık düzeyinde taş, tuğla, kerpiç, ahşap ağırlıklı malzemelerle inşa edilen ve bu güne kadar ayakta kalmayı başarmış eski İzmir evleri nasıl oluyor da yıkılıp enkaz haline geliyor?

İmar hareketleriyle yeni oluşan semtlerde apartman yaşamına geçilirken baba yadigarı evler kaderiyle baş başa bırakıldı, onarımları devamlı ertelendi.

Çatısındaki kiremidi, çinko oluğu, çörteni, cumbası, kapısı, bütün madeni ve ahşap aksesuarları tek, tek sökülüp hurdacıya satıldı veya talan edildi. Eski yapıların yoğun olduğu hatta içersinde kültür varlığı olan dar İzmir sokaklarına ağır tonajlı araçlar ve iş makineleri sorumsuzca sokuldu.

Onarılmayan çatılardan içeriye giren suyun yapı malzemelerine verdiği zararlar göz ardı edildi. Yıkımlara amaç dışı kullanımları, yangınları da katmamız gerekiyor. Eski İzmir evlerini satın alanlar, evlerden çok arsalarıyla ilgilendiler. Bu yüzden fiziki müdahalelerle yapıların yıkılmasına seyirci kalındı, binaların önüne konulan 2863 sayılı yasayı anlatan sarı renkteki uyarı levhalarının da bir işe yaramadığı görüldü.

İş bitiriciler, görevlerini savsaklayanlar halen ülke genelinde yapılan denetimsiz kaçak yapılara göz yummaya devam ediyorlar.

Neden tehlike sinyalleri veren yapıların yıkılmasına veya onarılmasına yetki verecek yasalar çıkarılmıyor? Hiçbir enkaz ve çıkar hesabı ikizlerin ve yaşamından kıymetli olamaz.

Kural hataları ve önlemler alınmadığı için insanlarımızı kayıp ediyoruz. Ölümlerin arkasında yatan ihmalin önüne geçmek için herkes üzerine düşen görevi eskizsiz yapmalı.

İkizlerin küçük bedenlerini taşıyan tabutların geçtiği caddelerde bugünlerde yapılan festivaller hiç ilgimi çekmiyor.

Not : Fotoğrafta görülen enkazların başka canlar almayacağına kim garanti verebilir.
29 kez okundu.

Bir cevap yazın