Duyurulur

Biri,
Bir döneme ait
Bir dizi yorumlarda bulunmuş.
Buna karşılık dedim ki;

“TARİH”, ayna arkasında varlığını sürdüren, meydanı boş bulduğunda öne çıkan ama aynaya sığamayanlarla süslüdür.

Ankara’dan gelip tanımadığı İzmir’in yatırım programını, bir arkadaşıyla sanki elinde sihirli değnek varmışcasına yazdığını söyleyen bürokratın, uygulamadaki başarıları yok sayması, herkesin saygı gösterdiği “ortak akıl” anlayışını silmesi, kendisini inkar etmesiyle eşdeğerdir.

Saygı duyduğu rahmetli başkanıyla hiçbir tartışması olmadığını, istifasının yönetim anlayışı ile ilgili olduğunu söyleyen zihniyet, bugün konuşma cesaretini duyuyorsa, “Neden istifasını yüz yüze ve elden vermemiş, birisine bırakarak gitmiştir?” sorusunu da yanıtlamak durumundadır.

Okulların, hastanelerin ve sosyal hizmet kurumlarının belediye bütçesine külfet olmadan ve de hiçbir soruşturmaya tabii tutulmadan yapılmaları ve yenilenmeleri “kamu parası, kamu kurallarına göre harcanır” diyen tutucu görüşün mü, yoksa yönetim ve ticarette özel becerileriyle bunu başarabilenlerin mi eseridir?
Kendine göre değerlendirme veya yargılama yapan kişi veya kişilerin, iddialarını aynı döneme tanık olanların gözünün içine bakarak söylemesi de ilkeli olmanın gereğidir.

Haklılık veya mantık ne kadar doğru olsa da, bu davranışın gösterilmemesi yanlışlar yolunda ilerlemenin bir başka kanıtıdır. Kişi, doğrularını yanlışlarla gömmemelidir.

***
Duyurulur.

Bir cevap yazın