AKP’de favori Taha Aksoy

AKP’nin İzmir İl kongresi yaklaşıyor. Mayıs ayındaki kongre öncesinde tam anlamıyla “Fırtına öncesi sessizlik” hakim. İl Başkanı Ali Aşlık’ın karşısında Teşkilat Başkanlığı görevinden geçen hafta istifa eden Ömür Kabak’ın yanı sıra Aşlık ile yola çıkan Karşıyaka Belediye Başkan adayı Kerem Ali Sürekli de yer alıyor. Aşlık, Sürekli ve Kabak’ın yanı sıra dördüncü bir isim var ki, İzmir’de birçok önemli göreve getirilen Taha Aksoy.
Siyasette eğitim dönemini Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı sürecinde tamamlayan Taha Aksoy, Hükümetin de yardımıyla tamamlanan Universiade Oyunları’nın başına getirilmesiyle İzmir kamuoyunun gündeminde sık sık yer aldı. Aksoy, AKP’nin son dönemdeki gizli silahı haline geldi.
Adalet ve Kalkınma Partisi’nde mütevazı davranışları, yöneticilik kariyeri ile yer edinen Aksoy, partisiyle bağını da koparmıyor. Aksoy’un önümüzdeki süreçte AKP içinde daha önemli bir görevde görmemiz ise mümkün.
Karmaşayı çözecek isim
AKP’de önemli süreçleri İl Başkanı olarak tamamlayan Ali Aşlık, örgütteki desteği kadar veya biraz daha fazla ölçüde eleştirilen isimlerden. Özellikle partiyi yönetme üslubu sık sık şikayet konusu yapılarak Ankara’ya taşınan Aşlık’ın en dikkat çekici yanı ise son dönemde il yönetiminde birlikte çalıştığı isimlerce de terk edilmesi.
Aşlık’ın İzmir’de bir başka önemli ve güçlü isim olan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı ve Erdoğan’ın yokluğunda Başbakanlık yapan Abdullah Gül ile olan çatışması. Gül’ün İzmir ziyaretinde Aşlık’ın kendisine yönelik tavrından duyduğu rahatsızlık hala konuşuluyor.
Bu sorunları da peşinden getiren Ali Aşlık’a, tabanda güçlü olan bir başka milletvekili de destek vermiyor. O da İzmir Milletvekili Tevfik Ensari. Ensari’nin bazı ilçe kongrelerinde elde ettiği başarı da Aşlık’ın handikaplarından…
AKP’nin Mayıs ayında yapacağı kongrede Ali Aşlık’ın liste yapması bu durumda hayli güç görünüyor. Ancak, Kerem Ali Sürekli ve Ömür Kabak’ın listeleri ile yarışması durumunda Ali Aşlık kongre kazanabilir.
AKP’nin karışan İl kongresi atmosferine herkes Başbakan Tayyip Erdoğan’ın müdahalesini bekliyor. Erdoğan’ın bu üç isimden birine destek vermesi halinde, bu ismin yine Ali Aşlık olması kaçınılmaz gibi görünüyor. Ancak, Aşlık’tan yana biriken şikayetlerin yaratması muhtemel değişiklikte ise gündemdeki en önemli isim Taha Aksoy olacak.
İşime bakıyorum
Aksoy ise AKP’deki kongre sürecini sessiz biçimde izliyor. Kendisiyle yaptığımız kısa sohbette Aksoy, Universiade sonrası işine döndüğünü belirtiyor. Şu anda İl Başkanlığı gibi bir görev konusunda ise bir düşüncesi olmadığını vurguluyor. Ancak, Ankara’dan gelecek bir görevlendirmenin karşısında ise Aksoy’un hayır demesinin mümkün olmadığı izlenimini alıyoruz. Dolayısıyla AKP’nin geldiği bu süreçte benim en büyük favorim Taha Aksoy. İzmir’de gruplaşan yapıların ortasında durabileceği tek isim gibi görünüyor.
Eğer, Başbakan Erdoğan bu süreci sadece izlemekle yetinirse bilemem. O vakit ise Ali Aşlık, muhtemel üç listeli bir seçimin kesin galibi olacaktır.
Doğum günü ayrılığı
Son günlerde; İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde DSP’den CHP’ye geçerek seçilen üyelerin CHP’den istifa edecekleri konuşulmaya başlandı. Geçtiğimiz hafta yayılan konuşmalarda, bu üyelerin 8 Nisan’da Ahmet Piriştina’nın Doğum Günü’nü kutlamak için DSP’de kalan bazı yöneticilerce bir araya getirilme çabaları da ortaya atıldı.
Ani biçimde yaşamını yitiren Piriştina’nın CHP’ye geçişi ile birlikte CHP listelerinde yer bulabilen 9 üyenin istifa edip etmeyeceğini bilemiyorum. Bu üyelerin bazılarının istifa etmeseler bile, sadece isimlerinin önünde CHP adının olduğunu düşünenlerdenim.
Sadece CHP’nin Büyükşehir Belediyesi’ndeki iktidarının bazı eski DSP’lileri partide tuttuğuna da inanıyorum. Çünkü birçoğu CHP’nin siyaset yapma biçimine hala uygun davranmıyorlar. Bana göre bu üyelerin CHP’den ayrılmaları an meselesi. Ama yine de bekleyip görmek gerekli.

Bir cevap yazın