Vekile asker nezaketi

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin Narlıdere Şehitliği’nde yapılan törenlerinde CHP İzmir Milletvekili Türkan Miçooğulları’nın üşüdüğünü fark eden Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Alev Gümüşoğlu, emir subayı Nihat Kurakbelli’den paltosunu getirmesini istedi.
Kurakbelli, apoletleri olmayan paltoyu Miçooğulları’nın omuzlarına koydu. Milletvekili, komutanın nezaketine teşekkür etti.

Yılmaz üvey evlat

DYP’de geçen hafta bu köşede okuduğunuz gerginlik, hafta içinde tırmandı. Konak İlçe Başkanı Serdar Yılmaz, karşısında olduğu İl Başkanı Turan Arınç ve kurmayları için “Omurgası kaymış bir yönetim” dedi. Parti içinde heyecan ve motivasyon eksikliğinden yakınan Yılmaz, bu sözleri nedeniyle DYP lideri Mehmet Ağar’a şikayet edildi. Kimi, “Konuş Serdar, arkandayız” derken, kimiyse “Gençlik işte yaptı bi hata” diyerek eleştirdi. İl yönetimi tarafından dışlanarak üvey evlat ilan edilen Yılmaz, “Ben söyleyeceğimi söyledim. Bir daha konuşacağım yer, İzmir İl Kongresi olur” diyerek gerginliği tırmandırmayacağı izlenimi verdi.

AKP kulislerinde bunlar konuşuluyor?

Yeni ilçe başkanını seçmek için sandığa gidip, adaylardan Mesut Demirkaya ve Mikail Bilici arasında tercih yapacak AKP Karşıyaka teşkilatı kaynıyor.
Kulislerde Demirkaya’nın 28 Mart yerel seçimleri öncesi belediye başkan adayı gösterilmeyince CHP için çalışan İsmail Sarı ile hala-dayı çocukları olduğu, bir önceki il kongresinde Ali Aşlık’ın kendisini yönetime almadığını görünce rakibi Sıddık Soysal’a destek verdiği, Mikail Bilici’nin de delegeler arasında “etnik” ayrımcılık yaptığı konuşuluyor.

Eski hakim kalem kırdı

AKP’nin teşkilatlarından sorumlu İzmir İl Başkan Yardımcısı, eski hakim Ömür Kabak, İl Başkanı avukat Ali Aşlık’a rakip çıkmaya hazırlanıyor. Partinin ilçe kongrelerinde uzlaşma sağlayarak aday sayısını teke düşürmekle görevlendirilen Kabak’ın, yakın çevresine “İl başkanlığına adayım ve kesinlikle kararımdan geri dönmem” dediği öğrenildi.
Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura’ya yakınlığı ile bilinen Kabak’ın Çiğli, Torbalı, Çeşme ve Konak başta olmak üzere pek çok ilçede etkin olduğu öne sürülüyor.
Kabak’ın parti içinde dipten götürdüğü çalışmalardan haberdar olan Aşlık, hemen mesafe koydu. Aşlık’ın bir diğer rakibi avukat Kerem Ali Sürekli ise Kabak’ın adaylığının kongrede kaliteyi artıracağını söyledi.

Katmerci’nin hataları

AKP İzmir Milletvekili İsmail Katmerci, aynı zamanda partinin İzmir’deki kurucu il başkanı. Katmerci, partiye davet ettiği Serpil Yıldız ile yakın arkadaşı Fazıl Karaman’ın milletvekili adayı olması için yoğun çaba harcadı. Her iki aday da TBMM’de iktidar partisi koltuklarına oturdu. Ancak Yıldız, AKP’yi ilk terkedenlerden biri oldu. AKP’den umudunu yitiren Yıldız, ANAVATAN’a umut bağlarken, Karaman da kara para soruşturmasında Nesim Malki cinayetinin azmettiricisi Erol Evcil’e yeminli mali müşavirlik yapmasıyla ülke gündemine oturdu. Bu durum, AKP’nin İzmir kulislerinde Katmerci’nin siyasi hataları olarak değerlendiriliyor.

“Orası Bornova İl Başkanlığı!”

Belediye başkanı olmak isteyen, aday gösterilmeyince de muhalif olan CHP Bornova İlçe Başkanı Kerim Özer, geçen hafta kentin önemli merkezlerine üzerinde “Her şey Unakıtan için” yazılı beş bin protesto afişi yapıştırdı. CHP İzmir İl Başkanı Selçuk Ayhan, bu çalışmadan kendilerinin haberdar edilmediğini belirterek, “Orası Bornova il başkanlığı. Kimseye hesap vermez. Bornova’ya yapıştırdın neyse senin Alsancak’ta, Konak’ta, Basmane’de ne işin var? Sonuçta ne oldu? Önce AKP ardından da MHP üzerine kendi afişlerini yapıştırdı” dedi.
35 kez okundu.

Bir cevap yazın