Garibanı affetsin

İnsanoğlu paradan puldan, zenginlikten ihtişamdan, güzellikten, başarıdan hepsinden önce ne ister, ne diler? Tabii ki sağlık… “Her işin başı sağlık”, “Sağlık çok önemli” diyoruz. Ama bir türlü sağlıklı sağlığa kavuşamıyoruz. Her yanı “Bir dokun, bin ah işit.” Bu köşede şaşırtanları, harikaları, zaman zaman eleştiriyi, minik uyarıları, bağlıklı yaşamın ipuçlarını, şifanın doğru adreslerini okuyup, doktorun, vatandaşın, yöneticisinin sesini duyacaksınız. Her pazar Polikliniğimize bekleriz.

***

Gazetelerde okudunuz, radyolardan TV’lerden duydunuz. 2006 Bütçe Kanunu’na eklenen bir madde ile kamu sağlık kurumlarının SSK, Bağ-Kur ve yeşil kart alacakları silindi. Toplam tutar 3.5 katrilyon TL…. YTL cinsinden siz hesaplayın.
Hastane yöneticileri, döner sermaye alamayan doktor, hemşire ve diğer sağlık personeli isyanda. Hastanelere mal ve hizmet verip parasını alamayanlar da.
Ankara işin yanlış anlaşıldığını, düzeltileceğini söylüyor. Hastaneler de bir yandan batma, diğer yandan hizmetin duracağı korkusunda, para beklentisinde.

* * *

Performansa dayalı ücret uygulamasıyla artık hastaneden kazanacağını düşünüp muayenehanesinin kapısına kilit vuranların, şimdi “Ben ne ettim” diye kafalarını taşları vurdukları, dedikodular arasında.
Kamu da sağlık, hizmet verenler açısından sıkıntıda. Parasızlığın yol açtığı- açacağı olumsuzlukların hastalara hizmete darbe vurması da an meselesi. Bu gelişmelerin özel sağlık sektörüne yansımalarını ise bekleyip göreceğiz.
Şu anki tabloda yukarıdakilerin kulakları epey çınlıyor. YTL’lelerin ucu gözükmezse çınlamalar daha da artacak. Ben diyorum ki olan olmuş. “Artık kimse hastanelerde rehin kalmayacak” diyen devlet, rehin kalmamak uğruna milyarlarca liralık tedavi faturalarına karşılık hastaların hastanelere bıraktığı borç senetlerini siliversin, büyüklüğünü göstersin.
Atla deve değil ya. Bu kadar darbe yiyen hastaneler bundan etkilenmez, bari hayır dua alacakları birileri olsun.

Sağlığınızı düşünün

Güncel Eczacılık Dergisi, Pharmacy Times Dergisi 2005 Eylül sayısından derleme yapmış. Soğuk algınlığı için tedavi seçenekleri ve eczacıların verebileceği hasta danışmanlığı hizmetinin yer aldığı yazıda, soğuk algınlığının tam tedavisinin bulunmadığına, öncelikle yapılması gerekenin hastalıktan korunmak olduğuna dikkat çekiliyor.
Virüslerin neden olduğu en sık rastlanan hastalıklardan biri olan soğuk algınlığı ile ilgili eczacılardan da hastalarına şunları önermeleri isteniyor:
Ellerinizi sık sık sabunlu ılık suyla yıkayın.
Ellerinize doğru değil, bir kağıt mendile doğru hapşırın ve sonra da mendili çöpe atın.
Ellerin vürislenmesi daha kolay olduğundan, ellerinizi yüzünüze sürmeyin.
Günde iki litre su için.
Düzenli egzersiz yapın.
Sigara kullanmayın.
Alkol tüketimini en aza indirin.

Vekillerimiz ve sağlık

İzmir milletvekilleri pekçok alanda olduğu gibi sağlıkla ilgili TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi veriyor, Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ’ın yanıtlamasını istiyor.
Bunlar zaman zaman basında yer alıyor, bazen de bilgimizde bulunsun, tarzında bizde kalıyor. Kalmasın, paylaşalım düşüncesiyle köşemizde vekillerimizin bu çabalarına yer vermek istiyorum.

* * *

İlki ve en tazesi Enver Öktem’den. Öktem, “Kan ve kan ürünlerinin teminine ilişkin” soru önergesi vermiş. Gelen yanıta göre; ulusal kan politikasını oluşturan, yeni hazırlanmakta olan kan kanunu ve ilgili mevzuat çerçevesinde ulusal kan organizasyonu kökten değişecek.
Ayrıca merak ediyorsanız; ithal edilen kan ve kan ürünlerinin ülkemize yıllık maliyeti 2004’te 52.751.277 Euro imiş. Yaklaşık 85 milyon YTL.


Biraz da gülelim

Adamın biri çok kötü ishal olmuş. Arkadaşları hastaneye kaldırmışlar. Ama adam bir yanlışlık sonucu Psikiyatri Servisi’ne yatırılmış. Bir hafta sonra hastaneden çıkmış. Arkadaşları sormuşlar:
– “Nasıl ishalin geçti mi?”
– Adam yanıtlamış:
– “Hayır geçmedi ama artık kafama takmıyorum.”


ÖZLÜ SÖZ : Her şeyin başı sağlık

DERNEKLER : Ege Çölyakla Yaşam Derneği Tel: 469 45 35

İKİNCİ YAŞAM : Organ bağışı, hayat kurtarır

ANNELERE ÖZEL : İlk 6 ay sadece anne sütü verin. 2 yaşına kadar bebeğinizi emzirin.

Dikkat! Sigara zararlıdır

ABD’de sigara tüketimi 1981’den 2000’e kadar yüzde 32.8 oranında azalmış, Türkiye’de 1984-2000 arasında yüzde 89 artmış.

SÖZLÜK

Mikrop : Genel anlamda hastalandırıcı özelliğe sahip bakteri ve virüslerden oluşan mikroorganizmalara denir. Virütik hastalıkların tedavisinde antibiyotik kullanılmaz. Bakteriyal enfeksiyonların tedavisinde antibiyotik kullanılır.
20 kez okundu.

Bir cevap yazın