İnternet Sayfaları Neden ve Nasıl Yapılır?

Tekrar merhaba…

Şuan okuduğunuz ve benzeri sayfalar her gün İnternet’te ve ziyaret etmeniz için sizi bekliyor. Bazı sayfaları araştırmalarınız için, bazılarını işiniz gereği ziyaret ediyorsunuz ve hala hiç görmediğiniz milyonlarca web sayfası yayında. Peki hiç düşündünüz mü web sayfaları neden ve nasıl yapılır?İNTERNET SAYFALARI NEDEN YAPILIR?

Neredeyse her kuruluşun İnternet’te yer aldığı günümüzde, giderek artan kullanıcı sayısına bağlı olarak yeni amaçlarla web sayfaları açılmaktadır. En bilinen ve en çok kullandıklarımızı listelersek;

 • Devlet kurumlarının ve finans kuruluşlarının hizmet sunduğu ve İnternet üzerinden işlem yapmaya imkan tanıdıkları web siteleri

 • Özel şirketlerin kendilerini, ürünlerini tanıtmak-pazarlamak, yurtiçi ve yurtdışı müşterilerine ulaşmak ve iletişimlerini sağlamak amacıyla kurduğu siteler

 • Arkadaşlık, sohbet, tartışma, haber, bilgi alışverişi gibi imkanlar sunan siteler (Bunların büyük bir çoğunluğu, geniş bilgi içerikli web siteleri, “portal” ünvanına sahiptir)

 • Kişisel tanıtım siteleri


 • Son yıllarda yukarıdaki listeye ek olarak doğum günü siteleri, aile siteleri, evlilik siteleri gibi kavramlarla kişisel sitelerdeki çeşitlilik artmakta.

  Web sayfalarının büyük çoğunluğu İnternet’e giren bir kullanıcının ihtiyaçlarının ne olacağı hesap edilerek oluşturulmaktadır. Bir şirketi ele alalım. Bu şirket hakkında bilgi sahibi olmak isteyen bir kullanıcı, eğer biliyorsa şirketin İnternet adresini doğrudan yazarak, bilmiyorsa da arama sayfaları aracılığıyla (Yahoo.com, Google.com gibi) şirketin sayfasına ulaşabilir. Bu sayfada firmanın verdiği bilgileri inceleyerek kendi iş sahasında ne tür bir hizmet verdiğini, hangi kapasite ile bu hizmeti sunduğunu ve kimlerle çalıştığını öğrenebilir. Bununla birlikte, varsa şirketin ürünlerini ve detaylarını inceleyebilir, daha detaylı bilgi sahibi olmak için temsilcilerle irtibata geçebilir. Bu işlem için genellikle her web sayfasında bulunan iletişim sayfasındaki form aracığıyla doğrudan site yöneticisine mesaj atabilir ya da yine iletişim sayfasındaki telefon numaraları aracılığıyla temasını sağlayabilir.

  Bu işlem büyük çapta zaman tasarrufunu beraberinde getirmektedir. Hem şirket, hem de şirketle irtibata geçmek isteyen kişi amaçlarını gerçekleştirmiş olurlar. Şirket merak edilen bilgileri sunmuş, kullanıcı ise istediği bilgileri almıştır. Telefon trafiği, uzun konuşma süreleri, yanlış anlamalar olmadan ihtiyaçlar karşılanmış olur.

  Bazı kişi ve kurumlar İnternet sayfalarını daha farklı amaçlar için de kullanabilmektedirler. Örneğin her gün bilgi depolamak için kullandığımız CD’ler şirketinizin web sitenizi taşıyabilir! “Kartvizit CD” denilen ve kartvizitle aynı boyutta olan CD’ler her türlü bilgisayar ortamında görüntülenebilir ve taşıması da oldukça rahattır. Şirket temsilcisi katıldığı bir toplantı ya da fuarda kendi kartvizitini vermek yerine, maliyeti düşük ve etkileyici özellikleri çok yüksek olan bir kartvizit CD’yi potansiyel müşterisine sunarak daha farklı bir iletişim sağlayabilmektedir. Böylelikle hem irtibatının kendisine ulaşması için gerekli yöntemleri sunarken, hem de şirketi ile ilgili bilgi ve ürünlerin tümünü sunma imkanına sahip olacaktır. Bunlar arasında bir tanıtım filmi bile olabilir!


  İNTERNET SAYFALARI NASIL YAPILIR?

  Gezdiğiniz bir İnternet sayfasını (Mesela KentYasam.com) incelerken, farenizin sağ tuşuna tıklayıp, çıkan menüden “Kaynağı Görüntüle” düğmesine hiç bastınız mı? Hemen deneyebilirsiniz. Gördükleriniz İngilizce kelimeler ve bazı şekillerden oluşmuş bir sayfa dolusu yazıdır. Bu HTML (Hyper Text Markup Language) olarak kısaltılan bir işaretleme dilidir. Gündelik hayatta bu dili ve benzerlerini farkında olmadan birçok yerde kullanıyoruz (Bankamatikler, cep telefonları…). Bu kodlamalar doğrudan ya da görsel tasarım programlarının yardımıyla otomatik olarak yazılarak web sayfasının görüntülediğimiz halini alması sağlanıyor. Sayfa oluşturulduktan sonra ise İnternet’te yayınlanması için bir bilgisayara kaydediliyor.

  İnternet’te gezerken ya da bazı kişiler konuşurken duymuş olabilirsiniz, “HOSTING” denilen kavram bunu sağlar. Web sayfalarını barındırma işlemi aslında güçlü ve hızlı İnternet bağlantısı olan bir bilgisayarın, farklı kullanıcılar için depolama alanının bölmelere ayrılması ve kullanıcıların kendilerine ait alanlarda web sayfalarını sunmalarından ibarettir. Bir hosting hesabı aldığınızda size ayrılmış özel alanın boyutu kadar dosyayı İnternet’te yayınlayabilirsiniz.

  Bu alana ulaşmak için her kullanıcının kolayca hatırlayabileceği ve sizi başkalarıyla karıştırmayacağı bir adresinizin olması da gerekmektedir. Buna “Alan Adı” (Domain Name) denilmekte (Örneğin: KentYasam.com). Aslında İnternet üzerinde her sayfanın bir sayısal adresi vardır (IP). Ancak bu adresler karıştırılabilir ya da akılda kalmayabilir (Örneğin: 212.195.188.203). Bu adreslere yönlendirilmiş ve genellikle de firma adı veya firma ürününün adını içeren alan adlarının kullanılması hayatımızı büyük oranda kolaylaştırmaktadır.


  İNTERNET SAYFASININ ŞEKLİ ÖNEMLİ Mİ?

  İnternet’te en çok üzerinde durulan konulardan birisi sayfaların görünümleridir. Web sayfası tasarımı konusunda bazı standartlar bulunsa da kesin bir kalıbı yoktur. Sayfayı tasarlayan ya da tasarlatan kişilerin göz zevki, yetenek ve tecrübesine bağlı olarak farklı sonuçlar elde edilmektedir. Bazı sayfalara girdiğimizde sadece yazı ve resimlerle karşılaşırken, bazı sayfalar çizgi film hatta bilgisayar oyunu görüntüsüne sahiptir. Genellikle sayfada sunulan içerik ve ziyaretçinin beklentisine göre gerçekleştirilen bu çalışmalar bazen güçlüklere neden olabilmektedir. Kullanıcının siteden beklentisi önemli bir borsa verisi, siyaset haberi gibi bir içerikse bunu dönen, zıplayan, göz kırpan animasyonlarla sunmak çok zaman kaybına neden olacaktır. İnternet bağlantı hızlarımızın artmasına rağmen hala sıkıntılar yaşadığımız günlerde, sayfaların hızlı açılması çok önemli bir tasarım parametresidir. Farklı kapasitedeki bilgisayarları da düşünürsek, eski bir bilgisayarda kare kare görüntülenen bir tanıtım filmi etkileyici olmak bir yana, kullanıcıya eziyet bile olabilir.

  Yüklenme süresi makul sınırlarda tutulmuş, kullanıcının rahatça erişebileceği içeriğe sahip bir web sayfasının daha cazip olacağı kuşkusuz bir gerçektir. İnternet dışından bir örnek verecek olursak, aynı özelliklerde iki binadan birisi sıvası yapılmamış ve tuğlaları görünüyor olsun, diğeri ise özel dış cephe kaplama araçlarıyla donanmış olsun. Teknik özellikleri aynı olmasına karşın görünümleri muhakkak tercih aşamasında fark yaratacaktır.

  Bir diğer konu da içeriğin sergilenmesidir. İçerik (örneğin firmanın ürünleri) eğer farklı başlıklar altında toplanabiliyorsa bunu sayfalar halinde yayınlamak ve her sayfada kullanıcının diğer sayfalara da erişebilmesini sağlayacak bir yönlendirme menüsü olması kullanıcı için faydalı olacaktır. Bunu ofisinizdeki evrakların tümünü tek bir dosyada toplamanız ya da farklı adlar verdiğiniz dosyaların içine koyarak daha kolay bulunmalarını sağlamanız olarak düşünebilirsiniz. Böylece kullanıcılarınızın eriştiği bilgi miktarını da arttırmış olursunuz.


  İnternet’in hayatınızı değiştirmesi için bir şans verin!

  Bunları da sevebilirsiniz

  Bir cevap yazın