Yazdır Arkadaşına gönder
12.Kukla Günleri için geri sayım başladı
12.Kukla Günleri için geri sayım başladıİzmir Uluslararası Kukla Günleri için geri sayım başladı. Bu yıl 12. kez perdelerini açacak İzmir Uluslararası Kukla Günleri, 1-18 Mart 2018 tarihleri arasında düzenlenecek.Festivale 26 ülkeden sanatçı katılırken, 50 kukla tiyatrosu topluluğu 58 gösteriyi 37 kapalı ve 22 açık gösteri mekanında, 281 kez sahneleyecek. Bu yıl bir söyleşi ve bir konferansın da yer alacağı festival programında üç de sergi açılacak. Festival bu yıl “Gelişim için kuklayı izleyin” sloganıyla açılacak.

İzmir Uluslararası Kukla Günleri Direktörü Selçuk Dinçer, bu yıl bir kez daha dünyanın en büyük kukla festivalini İzmir’de düzenlediklerini,festivalin İzmir’i dünyaya tanıtan en önemli markalardan biri olduğunu söyledi.

Kukla İzmir’i dünyaya tanıtıyor

Selçuk Dinçer, “On ikinci yılımızda İzmir’i dünyaya tanıtan en önemli markalardan biri olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Özellikle kültür sanat alanında konuşmaya başlarsak İzmir’in bu alanda en önemli markasının kukla olduğunu söylememiz gerekir. Rahatlıkla söylüyorum; kukla İzmir’i dünyaya tanıtıyor. Önce festivalimizi İzmirlilerle buluşturuyorduk. Sonra ülkemizin farklı yörelerinden gelen meraklılarla buluşturmaya başladık. Şimdi dünyanın değişik ülkelerinden gelen izleyicilerle buluşturuyoruz” dedi.

Festivalin bu yıl sloganının “Gelişim için kuklayı izleyin” olduğunu belirten Dinçer, “Gerek sanatta, gerek eğitimde, gerek turizmde ve daha bir çok alanda kukla gelişim için ihtiyacımız olan araç. Ondan, dünyanın birçok ülkesindeki gibi yeterince yararlanırsak, sağlanacak yarar gelecek kuşaklara da taşıyabileceğimiz büyük bir miras olacaktır” diye konuştu.

Atölye çalışmaları, sergi ve yarışma

Bu yıl da dünyanın dört biry anından sanatçıların renkli performanslarıyla katılacağı festivalde beş atölye çalışması yer alacak. Atölye çalışmalarının üçü profesyonel sahne sanatçıları, ikisi çocuklar için düzenlenecek.Profesyonel sanatçılar için düzenlenen atölyelerde, Japon kukla sanatçısı Nozomi Nagai’den “İki Kalple Dans Etmek”, İngiliz sanatçı Drew Colby’den “ Gölgelerin Dünyası”, İsviçreli sanatçı Anita Bertolami’den “Bedenimdeki Karakterler” adını taşıyan çalışmalar izlenebilecek. Hollandalı sanatçı Leo Petersen’den “Lejo Tarzı Gözler” kukla dünyasına bir kapı aralarken, çocuklar için “Arkadaşım Kukla - Çorap Kukla Atölyesi” düzenlenecek. Tüm atölye çalışmalarında usta sanatçılar, katılımcılara işin mutfağını öğretecek.

Festival kapsamında sergiler de yer alacak. Yapılacak sergilerden biri İzmir İtalyan Konsolosluğu ve Casa Artusi (İtalya) desteğiyle hazırlanan "Pellegrino Artusi ve İtalyan’nın Mutfak Birliği" fotoğraf sergisi. Sergide modern İtalyan mutfağının temellerini ve Artusi’nin tanımladığı “iyi yemek yeme sanatı”nı anlatarak bugün ile geçmiş arasında bir köprü kuruluyor. “Fotografçı Gözüyle Kukla” sergisinde ise, Selvinaz Aydoğan Çetiner’in fotoğraflarıyla geçtiğimiz yılın Kukla Günleri’ne dönerken, bu sene 5’incisi düzenlenen “İlk Adımlar 5” sergisinde ise Dokuz Eylül Üniversitesi 3 ve 4. sınıf öğrencilerinin hazırladığı kuklalar izleyiciyle buluşacak.

İlköğretim okulları arası kukla oyunu yarışması festival içindeki etkinliklerden bir diğeri olacak. 10. Forum Bornova Kukla Oyunu Yarışması’na katılan 24 ilkokul “Küçük Deniz Kızı” masalının çağdaş bir yorumunu sahneleyecek.

Dünyanın dört bir yanından konuk var

Festivale bu yıl yine dünyanın dört bir yanından tiyatrolar, sanatçılar katılıyor. ABD’den Bonnie Duncan, Almanya’dan Flunker Produktionen ve Eva Kaufmann, Arjantin’den Omar Alvarez, Arjantin Şili’den Arriba Las Hu! Manos, Avustralya’dan Le Pelerin, Brezilya’dan Cia. Truks ve Guga Morales, Bulgaristan’dan Burgas State Puppet Theatre, Theatre Trio ve Varna State Puppet Theatre, Çek Cumhuriyeti’nden Pavel Vangeli, Ermenistan’dan Yereven State Puppet Theatre, Finlandiya’dan Puppet Theatre Pikku Kulkuri, Fransa’dan Compagnie Balle Rouge, Compagnie Theatres de Marionettes, Drolatic Industry, Le loup Qui Zozote, Hindistan’dan Ranga Shankara, Hollanda‘dan Lejo, İngiltere’den Drew Colby, İspanya’dan Holoque, La Canela Puppet Theatre, Lucas Locus, Zipit Company, İsrail’den The Galilee Multicultural Theatre, The Train Theatre, İsviçre’den Anita Bertolami, La Comgnie Les Malles, İtalya’dan Compagnia La Fabiola, Lo Stramagante Mr. Dudi, Terzostudio/ Federico Pieri, Terzostudio/ Italio Pecoretti ve Veronica Gonzales, İzlanda’dan Worlds of Puppets, Japonya’dan Tan – Ton, Litvanya’dan Klaipeda Puppet Theatre, Romanya’dan Lightwave Theatre Company ve Masca Theatre, Rusya’dan Teatrol Theatre ve Viktor Antonov, Slovenya’dan Ljubljana Puppet Theatre ve Maribor Puppet Theatre, Türkiye’den Antalya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Hayali Suat Veral, İzmir Kukla Tiyatrosu, Tiyatro Gülgeç, Uçaneller Kuklaevi, Vişnecik Kukla Tiyatrosu ve Yunanistan’dan Bufos Puppet Theatre katılacak topluluklar.


Tarih: 12/2/2018
977 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri