Yazdır Arkadaşına gönder
11. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı başladı
11. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı başladıTurizm profesyonelleri Fuar İzmir'de düzenlenen 11. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı'nda buluştu. Travel Turkey ile eş zamanlı düzenlenen 3. Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi de başladı. 10 Aralık 2017 tarihine kadar sürecek fuar etkinlikleri kapsamında 2018 yılı erken rezervasyon kampanyası tanıtıldı. Çin ve Tayland gibi ülkelerin ilk kez katıldığı fuara Nevşehir partner il, Ukrayna da partner ülke olarak katılıyor.

11. Travel Turkey'in açılış töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bu yıl 20 bin metrekare gibi dev bir alanda yapılan fuarı daha da büyütmek için çalışacaklarını söyledi. Kocaoğlu, "Bize düşen görev her sene biraz daha geliştirerek, ev sahipliğini daha iyi yapmaya çalışarak ülkemizin turizm ve hizmet sektöründe kalkınmasına katkıda bulunmak" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, küçük hedeflerle başlayıp Türkiye'nin en önemli turizm fuarı olan Travel Turkey'in bu derece yükselmesinin büyük başarı olduğunu belirterek bunu sağlayanlara teşekkür etti. Türkiye'nin turizm alanında eli güçlü, dünyada başka hiçbir ülkenin sahip olmadığı zenginliklere sahip bir ülke olduğunu belirten Kurtulmuş, şunları söyledi:

"Dünyada aynı anda en çok balonun havalandığı şehir Nevşehir'dir. Kapadokya peri bacalarıyla dünyanın en önemli turizm destinasyonlarındandır. Destanlara konu olmuş büyük uygarlığa Troya'ya ev sahipliği yapan Çanakkale dünyadaki ender şehirlerinden biridir. Her türlü güzelliğe ve zenginliğe sahip bir ülkeyiz. Dünyanın en büyük arşivi Türkiye'nin kendisidir. Dünyanın en zengin kütüphanesi ise Anadolu topraklarının kendisidir.".

İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Türkiye'nin Efes’ten Kapodokya’ya, Sümela’dan Ayasofya’ya, Selimiye’den İshakpaşa’ya adeta bir açık hava müzesi olduğunu söyledi. "Çanakkale’den Batman’a, Nevşehir’den Kahramanmaraş’a her şehrimiz ayrı bir güzelliğe sahip" diyen Vali Ayyıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Özellikle İzmir ve yöresi eşsiz doğal, kültürel ve tarihi güzellikleri, uygun iklim şartları, tüm yıla yayılan turizm olanakları, konaklama ve ulaşım alt yapısıyla turizme geniş bir potansiyel sunmaktadır. Bireylerin sınırlı zamanını en güzel ve en verimli bir biçimde değerlendirmesine imkan sunan ülkeler özellikle tercih edilebilir bir duruma gelmiştir. Travel Turkey de yeni atılımlara yeni işbirliklerine olanak sağlayacaktır."

Nevşehir Valisi İlhami Aktaş ise ülkemizin sonsuz güzelliklerinin sergilendiği fuarda tarihin coğrafyanın, medeniyetler arasında köprü olmuş barış ve kardeşliğin merkezi olan Kapadokya’yı tanıtmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy da Travel Turkey için İzmir'i seçtiklerini fuarı buraya taşıdıklarını anlattı. Ulusoy, kendilerini maddi ve manevi olarak yalnız bırakmadıklarını söylediği Kocaoğlu'na teşekkür etti.

İzmir Ticaret Odası (İzTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş içinde bulundukları modern fuar tesisini kente kazandıran Başkan Aziz Kocaoğlu’na ve Travel Turkey’i İzmir'e getiren Başaran Ulusoy'a teşekkürlerini sundu. Türkiye ile turizm alanında işbirliği içinde çalıştıklarını vurgulayan Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı Hukuk İşleri Müdürü Taras Krykun ise "Burada bulunan herkes seyahat sektörünün iyiliği için çalışmakta. Dünya bir kitaptır ve seyahat etmeyenler bu kitabın birinci sayfasını okumaktadır" diye konuştu.

Türk Hava Yolları Yurtiçi Satış Başkanı Halil İbrahim Polat bu tür etkinliklerin turizme yeni bir ivme kazandırırken dışa açımda ise negatif algıyı düzeltmede ciddi birer adım olduğunu söyledi. Fuar Medya Ana Sponsoru Hürriyet Gazetesi Reklam Direktörü/İcra Kurulu Üyesi Zeynep Tandoğan, 11 yıldır Travel Turkey Fuarı'yla iç içe olmaktan gurur duyduklarını belirterek, organizasyonda tüm emeği geçenlere teşekkür etti.

36 ülkenin turizm profesyonelini ve binden fazla katılımcıyı İzmir’de buluşturduğu belirtilen Travel Turkey İzmir, 10 Aralık'a kadar açık kalacak. Fuar, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde, İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri AŞ (İZFAŞ) ve TÜRSAB ortaklığıyla, Kültür ve Turizm Bakanlığı gizetiminde düzenleniyor.

Tarih: 7/12/2017
4037 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri