Yazdır Arkadaşına gönder
Hüseyin ErciyasHiziple beslenen parti

İzmir'de yaz rehavetinden yeni çıkan siyasi partiler, bu kez Ramazan ayı rehavetine girdi. Hatta kongre sürecine giren AKP ve DYP Ramazan ayı nedeniyle seçimlerini bile erteledi. Yiğidi öldürüp hakkını yemezsek Anavatan ve CHP, Ramazan ayından pek etkilenmedi. Anavatan'ın çiçeği burnunda İl Başkanı Sedat Demirer, haftada iki kez düzenlediği basın toplantılarıyla reytingini yüksek tutmayı başarırken, CHP de örgüt içi çalışmalar hız kazandı.

CHP'de 4 Eylül'de yapılan İl Kongresi'nde İl Başkanı seçilen Selçuk Ayhan, partide dedikoduyu bitireceğini, birlik ve beraberliği sağlayacağını söylese de bunu gerçekleştirmenin imkansız olduğunu kendi de biliyor. Çünkü CHP hiziple besleniyor. Partinin İzmir örgütünün başına Ayhan geldikten sonra yaşanan gelişmeleri değerlendirsek, beslenme kanallarını daha iyi görürüz. Milletvekillerinin üçte ikisinin, belediye başkanlarının ve metropol ilçe başkanlarının tamamına yakını rakibine destek vermesine rağmen il kongresinde dört oy farkla zafer Ayhan'ın oldu.

Örgütün, işaret ettiği adayın arkasında durmaması nedeniyle büyük hayal kırıklığı yaşayan Deniz Baykal, yeni il başkanını telefonla tebrik etmedi. Baykal, 4 Ekim'de İl Başkanlığı tarafından örgüt içinde birlik ve beraberliği sağlamak amacıyla düzenlenen yemekli toplantıya da mesaj göndermedi. Yemeğe de partinin 15 milletvekilinden sadece ikisi katıldı. Vekiller, davete katılmamalarına TBMM'nin açılmasını gerekçe gösterseler de bu hiç inandırıcı bulunmadı.

Selçuk Ayhan, yeni seçilen il yönetimi ve delegelerle birlikte kendisini telefonla bile tebrik etmeyen Deniz Baykal'ın ayağına gitti. Baykal, toplantıda Ayhan'a destek veren İzmir milletvekili Sedat Uzunbay başta olmak üzere Bülent Baratalı, Türkan Miçooğulları, Yılmaz Kaya ve Erdal Karademir'i ima ederek, "Bazı arkadaşlar, önce söz verdiler, sonra da verdikleri sözün tam tersini yaptılar. Bu arkadaşlarla yeri ve zamanı geldiğinde hesaplaşacağız. Bunun sizlerle ilgisi yok. Onların hesapları benimle" diyerek, genel seçimlerde yeniden milletvekilliği düşünenlere gözdağı verdi. Diğer İzmir milletvekilleri bu sözleri toplantı dışına taşıyarak örgüte yaydı.

Çok değil, iki hafta sonra kongrede Ayhan'a destek vermeyen Karşıyaka, Güzelbahçe, Çiğli, Gaziemir, Buca, Bornova, Narlıdere, Balçova ilçe başkanları, yanlarına Narlıdere ve Güzelbahçe belediye başkanları ile Ayhan'ın rakibi eski İl Başkanı Ekrem Bulgun'u da alarak Baykal'ı ziyaret etti. Amaçları, Ayhan'ı kötülemekti, ancak Baykal'ın, "İzmir'de seçilmiş bir yönetim var. İl başkanınızın etrafında birlik olun. Kavga gürültü istemiyorum. Örgütü erken seçime hazırlayın" demesi üzerine dilleri düğümlendi.

Milletvekilleri, bu kez taktik değiştirerek, Ayhan'dan memnun olduklarını öne sürüp, işe almaları için gönderdikleri özgeçmişleri hasır altı eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu şikayet etti. İstedikleri il başkanını seçtiremeyen ilçe başkanları, gençlerden öç aldı. Partinin Karşıyaka, Buca ve Bornova'nın gençlik kolları ilçe başkanları, toplantı yapmadıkları gerekçesiyle görevden alındı.

Milletvekillerinin iktidarın açığı yerine örgütteki rakiplerinin açığı ile uğraştığı, kongre kaybedenlerin kazananların altını oyduğu, kadınların birbirine destek değil, köstek olduğu, gençlerin üretmek yerine biat ettiği, belediye başkanlarının hizmet yerine hizip ürettiği, hizipçilerin en büyük desteği partinin Genel Sekreteri'nden aldığı CHP'ye oy verdiği için pişman olmayan var mı?

Tarih: 9/10/2005
11256 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.