Yazdır Arkadaşına gönder
Hüseyin ErciyasSon yıllarda saygınlığını yitirse de insanlar günlük yaşamda siyaseti soluyor. Çünkü siyasi kararlar, hayatımızı doğrudan etkiliyor. İzmir'de yerel siyasetin hareketliliğini ya da durağanlığını Kent-Yaşam'da açılan bu pencereden sizlerle paylaşacağım.

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, geçen hafta geldiği İzmir'de dört gün kaldı. Uzun zamandır ilk kez bir lider, kentte bu kadar uzun zaman geçirdi. Mehmet Ağar, siyaset sahnesinde birlikte görünme kararı aldığı eşi Emel Ağar'ı da beraberinde getirdi.

Türkiye'nin AB üyeliğini görüşme sürecine kilitlendiği bir ortamda Ağar, meydanlarda, meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarına yaptığı ziyaretlerde hep erken seçim istedi. Bergama ve Tire'de yaptığı mitinglerde çiftçinin "60 yıllık kırat markası"na itibar etmesi Ağar'ın yüzünü güldürdü.

İzmir'de Menderes ve Bakırçay bölgelerindeki ilçeleri, beldeleri ve köyleri gezen Ağar'ın konvoyu da oldukça uzundu. Konvoydaki otomobillerin her birinin 200 bin Yeni Lira'nın altında olmaması dikkatimi çekti. Bir zamanlar lüks otomobilleriyle oluşturdukları konvoyda kent trafiğini kilitleyen Anavatan Partisi nasıl halkın tepkisini çekiyorsa, DYP'de de öyle oldu.

DYP ürünü para etmeyen, doğrudan desteği ödenmeyen, önümüzdeki yıl ne ekeceğini düşünen köylünün yanına lüks otomobillerle gidip "Yanınızdayız" mesajı vermesi hiç de samimi bulunmadı. İş dünyası ise Susurluk izlerini hala silemeyen Ağar'a temkinli yaklaştı. EGİAD, ESİAD EBSO ve İTO'yu ziyaret eden Ağar'a işadamları "Susurluk Olayı"nı sordu.

DYP lideri Mehmet Ağar'a şehit ailelerini ve gazileri ziyaretinde dillendirdiği milliyetçilik söylemleri ne kadar yakıştıysa, Türk-İş ziyaretinde bir işçinin "İktidar olursanız grev ve eylemlere nasıl yaklaşacaksınız?" sorusuna verdiği "Hak ve özgürlükleri etkin kılacağız" sözü de o kadar iğreti durdu.

Partisinde birlik bütünlük sorunu olmayan Ağar, kongre sürecinde teşkilatına "Bütünlüğü bozmayın" talimatı verdi. Bu sözle Ağar, Genel İdare Kurulu'na almadığı için hakkında zehir zemberek konuşan eski Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Ulupınar'la dirsek temasını sürdürenleri de uyardı.

Ağar, Ramazan ayında kongre yapılmamasını istedi, böylece bu ay içinde yapılacak ilçe kongreleri Kasım'a ertelendi. Kibarlığı, hanımefendiliği ve alçak gönüllüğüyle ilgi toplayan Emel Ağar, partili kadınlardan Ramazan'da dağınık çalışmamalarını, bir pilot bölge seçip, yardımlarını oraya yapmalarını isterken, kendisinin de Ramazan'ı İstanbul Sarıyer'de geçireceğini anlattı.

Kızı Yasemin'i 23 yaşında kaybeden Emel Ağar'ın özellikle kız bebeklerini kucağından düşürmemesini partililer, "Torun hasreti" olarak yorumlasa da Ağarlar'a yakın olanlar Tolga'nın evliliğinin iyi gitmediğini, bu nedenle çocuk yapmadıklarını biliyordu.

Tarih: 2/10/2005
11020 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.