Yazdır Arkadaşına gönder
"Altın Kedi Ödülleri" sahiplerini buldu
\
16. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali, Kültürpark’ta İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen kapanış galası ve ödül töreniyle sona erdi. Türkiye ve dünya sinemasının önemli isimlerini sinemaseverlerle buluşturan festival, 17 – 22 Kasım tarihleri arasında gerçekleşti. 87  ülkeden bin 600 filmin başvurduğu, 400 filmin seçildiği festivalde finale kalan 35 film "Altın Kedi Ödülü" için yarıştı.

İzmirliler'in festivale büyük ilgi gösterdiğini belirten festival yöneticisi Yusuf Saygı, gelecek yıl için daha umutlu olduklarını söyledi. Saygı, "Sinema İzmir'e çok yakışıyor. Bu coğrafya da ekrana yakışıyor. İzmir'i sinema ile daha da iyi tanıtacağımıza inanıyoruz" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, festivalin çok başarılı geçtiğini, festivali seneye daha çok mekana taşımak istediklerini söyledi. İzmir'in kültür sanat kenti olması için alt yapı çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Kocaoğlu, "Bu İzmir hedeflerimizden benim için en önemlisi" diye konuştu.

Festivalin jüri başkanlığını yapan yönetmen Serdar Akar ise kısa filmlerin uzunların annesi olduğunu, gereken saygı ve ilgiyi fazlasıyla hak ettiğini düşündüğünü belirtti. Akar’ın başkanlığında oyuncu Vildan Atasever ile Yiğit Özşener, görüntü yönetmeni Andreas Sinanos ve Macar sinema yazarı Gyorgy Baron’dan oluşan jüri altı dalda değerlendirme yaptı.

En iyi ulusal animasyonda dalında  "Altın Vuruş" filmiyle Gökalp Gönen ödül alırken, ulusal deneysel dalında Serkan Ertekin'in "Aidiyet" filmi, ulusal belgesel dalında ise "Godesbana"nın yönetmeni Nursena Şimşek ödül aldı.
"Tuhaf Zamanlar" adlı filmiyle Mehmet Emrah Erkanı gençlik ödülünin sahibi oldu.

Ulusal film dalında üç ödül verildi. Birincilik ödülünü Gezi'de kaybedilen gençlere adanan "Sadakat" filmiyle İlker Çatak aldı. Bu dalda ikincilik ödülü "Wong Kar Wai üzerine kısa bir film" ile Ömer Çapaoğlu, Serdar Önal, üçüncülük ödülünü ise yönetmen Umut Güven, mültecilerin durumunu çocukların gözlerinden anlatan "Duvarların arkası" filmiyle aldı.

Uluslararası kategoride birincilik ödülü İkinci Dünya Savaşı'nda parçalanmış bir aileyi anlatan "A long time ago in Silesia" filminin yönetmeni Tomasz Protokowicz'e verildi. Bu dalda ikincilik ödülünü "Kozmak" filmi ile Alireza Salmanpour, üçüncülük ödülünü ise "Sormeh" filmiyle Azadeh Ghochagh aldı. Geceye, festivalin onur konuğu yönetmen Tunç Başaran da katıldı.


Tarih: 22/11/2015
695 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.